Webnoviny - Svet

V Martine trvá tretí povodňový stupeň

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA ŽILINA 16. augusta (WEBNOVINY) – Po nedeľných lokálnych povodniach zasahovali hasiči v Žilinskom kraji doposiaľ 28-krát, najhoršiu situáciu zaznamenali v Turci, z piatich obcí tam evakuovali 40 ľudí. V Martine aj po zlepšení počasia stále trvá tretí povodňový stupeň, podľa hovorcu mesta Jozefa Petráša mnohé garáže a pivnice sú stále zaplavené. „Aj vďaka rýchlemu zásahu 33 dobrovoľných členov mestského hasičského zboru očakávame minimálne materiálne škody. Voda nám v nedeľu zatopila najmä cesty a chodníky na sídlisku Košúty. Pod vodou bola aj ľadová plocha zimného štadióna, čerpacia stanica a kruhový objazd. Hrozbe ekologickej katastrofy na čerpacej stanici či možného úniku čpavku z novej strojovne zimného štadióna sa podarilo zabrániť,“ povedal Petráš. V Martine naďalej odčerpávajú vodu zo zatopených objektov a čistia komunikácie, pri odstraňovaní povodňových nánosov pomáha aj päťdesiat pracovníkov verejnoprospeš­ných prác.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa žilinského krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Miroslava Ondrichová, v Turci zasahovali hasiči od nedele 18-krát. „Išlo o evakuáciu osôb z rodinných domov, vrecovanie, čerpanie vody zo zatopených pivníc rodinných domov, zimného štadióna, čerpacej stanice, obytných domov, kruhového objazdu a vytiahnutie uviaznutých vozidiel na ceste,“ uviedla. V obci Sklené hasiči evakuovali aj jednu osobu, ktorá bola na vlečke za traktorom uprostred silného prúdu vody, z Dražkoviec evakuovali ľudí z desiatich rodinných domov a v Dubovom museli na evakuáciu ľudí i zvierat použiť člny.

Hasiči zasahovali aj v Žilinskom okrese a na Kysuciach. Spolu desať výjazdov zaznamenali do obcí Žilina, Rajecké Teplice, Terchová, Rašov, Bytčica, Lietavská Lúčka, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Kysucký Lieskovec. Hasiči odčerpávali vodu zo zatopených pivníc rodinných domov, skladu elektroniky, vjazdu do nemocnice a z podchodu pod železnicou. Na Orave a Liptove v súvislosti s lokálnymi povodňami nezasahovali.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM