Jakub Forgács Rôzne

V Mestskom parku vyrúbu 24 stromov: Čo stojí za rozhodnutím mesta?

Už čoskoro ich bude menej. Mesto rozhodlo, že z Mestského parku zmizne 24 stromov ešte pred prvým snehom. Pozrite prečo a kedy sa začne s ich výrubom.

Ilustračný obrázok k článku V Mestskom parku vyrúbu 24 stromov: Čo stojí za rozhodnutím mesta?
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

„Mesto Banská Bystrica prostredníctvom spoločnosti Záhradnícke a rekreačné služby pristúpi k revitalizácii parku – odstráneniu 24 stromov v mestskom parku, ktoré sú podľa dendrologickej expertízy v zlom zdravotnom stave. Práce sa začnú v pondelok o 8:00,“ uviedla hovorkyňa primátora Martina Kanisová. Ako pokračovala, o bezpečnosť obyvateľov a návštevníkov mesta sa budú starať príslušníci polície a jednotlivé časti parku budú počas realizácie prác uzavreté a označené páskou.

„Mesto Banská Bystrica plánovalo tento výrub uskutočniť už v predchádzajúcom výrubovom období, teda v období od októbra 2013 do marca 2014. Neobvykle teplá zima však spôsobila skorší nástup jari a s ním spojené hniezdenie vtákov v korunách stromov. Z tohto dôvodu bol výrub presunutý na aktuálne výrubové obdobie,“ spomenula hovorkyňa, podľa ktorej chce spoločnosť Záhradnícke a rekreačné služby stihnúť staré a bútľavé stromy odstrániť ešte pred prvým snehom, aby bolo riziko vyplývajúce zo zaťaženia stromov napadnutým snehom minimalizované.

„S výrubom začneme v pondelok a práce budú pokračovať pravdepodobne celý týždeň. Postup prác však bude závisieť aj od vývoja počasia. Plánované odstránenie stromov je len prvým, no nevyhnutným krokom k obnove a revitalizácii parku," povedala vedúca oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade Beáta Kostúrová.

Mestský park bol založený v roku 1895 a rastie v ňom, približne, 850 stromov. Od roku 1988 neboli vykonané závažnejšie zásahy do zelene. Zamestnanci mesta ako aj správca mestskej zelene vykonávali len bežnú údržbu, ktorá zahŕňala opilovanie suchých konárov a konárov, ktoré boli prekážkou pre verejné osvetlenie. Zamestnanci správcu mestskej zelene podľa radnice celoročne park a dreviny v ňom monitorujú a v prípade, že hrozí riziko pre zdravie a majetok obyvateľov, operatívne zasahujú.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM