Webnoviny - Svet

V múzeu v Prievidzi vystavia kraslice z troch svetadielov

WEBNOVINY.SK

TRENČÍN 21. marca (WEBNOVINY) – Približne 1000 kraslíc z troch svetadielov budú môcť vidieť návštevníci Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.

Ako informovala Lucia Mellová, ktorá výstavu zabezpečuje, všetky zdobené vajíčka sú od Prievidžanky Ľudmily Bátorovej, ktorá sa výrobe kraslíc venuje viac ako 20 rokov. Pri vlastnej tvorbe využíva najmä techniku voskovania, no nevyhýba sa ani iným technikám.

„Svoje výtvory prezentovala v zahraničí, pričom z každej krajiny si priniesla nový exemplár. Prvýkrát ukáže celú svoju zbierku práve v našom múzeu,“ uviedla Mellová. Kraslice z Európy, Ázie a Južnej Ameriky si môžu návštevníci múzea pozrieť od 22. marca do 10. apríla vo výstavných priestoroch múzea. Výstavu Gúľalo sa vajíčko slávnostne otvoria 22. marca o 15:30 vo vstupnej hale múzea.

Ako vysvetlila Mellová, na hornej Nitre nebolo v minulosti veľkonočné maľovanie vajíčok veľmi zaužívané. „Zmenilo sa to, keď sa sem v 70-tych rokoch minulého storočia vydala jedna pani z východu. Tá vytvorila okolo seba skupinu žien, ktoré sa venovali najskôr batikovaniu, neskôr aj inému spôsobu zdobenia vajíčok,“ povedala.

Vajíčko je symbolom života, jari a taktiež aj prichádzajúcich veľkonočných sviatkov. Techniky zdobenia kraslíc prešli od toho najjednoduchšieho farbenia v rastlinných odvaroch, cez náročnejšie batikovanie, voskovanie, leptanie, vyškrabovanie, oblepovanie slamou či priadzou, drôtovanie, maľbu až po zložitú kombináciu voskovania s dierovaním, takzvanú madeiru.

Pôvodný geometrický a predmetový ornament vystriedal rastlinný a figurálny dekor. Ako objekty skrášľovania pritom slúžia najmä tradičné slepačie vajíčka, menej časté sú kačacie a husacie, vzácne pštrosie a celkom unikátne prepeličie vajíčka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM