Lucia Lauková Svet Zo zahraničia

V Nemecku chceli vydražiť údajné Hitlerove obrazy: Podľa polície ide o falzifikáty

Pred plánovanou dražbou obrazov, ktoré mal namaľovať Adolf Hitler zasiahla nemecká polícia. Prípad začala vyšetrovať ako pokus o podvod.

Ilustračný obrázok k článku V Nemecku chceli vydražiť údajné Hitlerove obrazy: Podľa polície ide o falzifikáty
8
Galéria
Zdroj: TASR

Nemecká polícia zhabala tri akvarely prezentované ako diela bývalého nacistického vodcu Adolfa Hitlera, tvrdiac, že ide o falzifikáty. Stalo sa tak krátko predtým, ako mali byť obrazy vo štvrtok poskytnuté do dražby v Berlíne, informovala tlačová agentúra AFP.

Alpské a porýnske krajinky sú datované rokmi 1910 a 1911, pričom všetky nesú podpis „A. Hitler“. Na predaj ich ponúkal aukčný dom Kloss. Polícia začala vyšetrovať „pokus o podvod“ a „falšovanie dokumentov“. Vyvolávacia cena každej maľby bola 4000 eur a každá mala „certifikát pravosti“.

Nemajú umeleckú hodnotu

K žiadnym zatknutiam nedošlo. Predstavitelia aukčného domu Kloss sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrili. Postarší predávajúci, ktorí si nepriali byť menovaní, tvrdili, že diela „nemajú žiadnu umeleckú hodnotu“, ale môžu sa predať za tisícky eur. Veľký záujem sa predpokladal od online dražiteľov z Británie, Škandinávie, USA a Ruska, dopĺňa stanica BBC.

„Ak sa prejdete popri Seine a uvidíte 100 výtvarných umelcov, 80 z nich bude lepších ako toto. Hodnotu týmto predmetom dáva iba meno naspodku obrazov,“ uviedol pred policajným zásahom hovorca aukčného domu.

Nie všetky zničili

Hitler sa ako mladík dvakrát neúspešne pokúšal dostať na Akadémiu výtvarných umení vo Viedni, kde pracoval ako príležitostný robotník a privyrábal si maľovaním pohľadníc a obrázkov, ktoré predával turistom. Vo svojej knihe Mein Kampf neskôr napísal, že denne vytvoril tri obrazy.

Keď sa v Nemecku dostal k moci, nariadil zničiť všetky svoje juvenilné umelecké diela, vie sa však, že niekoľko stoviek sa ich zachovalo. Mnohé z nich má v rukách americká armáda, ktorá ich skonfiškovala na konci druhej svetovej vojny. Táto zbierka však nebola nikdy vystavená.

Ďalšie sa nachádzajú v súkromných zbierkach jednotlivcov a v rozličných inštitúciách. Jedna z najväčších je v Medzinárodnom múzeu druhej svetovej vojny v USA. V roku 2014 sa Hitlerov akvarel zobrazujúci budovu mníchovskej matriky vydražil na aukcii v Norimbergu za 130 000 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM