Webnoviny - Svet

V Nitre otvorili výstavu oficiálnych fotografií Baracka Obamu

WEBNOVINY.SK

NITRA 15. októbra (WEBNOVINY) – Výstavu fotografií oficiálneho fotografa Bieleho domu Peta Souza dnes otvorili v nitrianskej Malej galérii Akcent. Zachytávajú pracovný i súkromný život 44. amerického prezidenta Baracka Obamu. Výstava je prvá svojho druhu na Slovensku a koná sa so súhlasom autora, ktorý sprostredkovalo veľvyslanectvo USA v Bratislave. “Rozhodli sme sa ju zorganizovať na základe toho, že Biely dom začal v apríli tohto roku publikovať oficiálne fotografie, a to na svojej stránke a na fotoserveri www.flickr.com. Chceli sme zábery zo zákulisia Bieleho domu priblížiť aj obyvateľom Slovenska,” uviedol pre agentúru SITA spoluorganizátor výstavy Nitriansky podžupan Ján Vančo.

Výstavu Barack Obama, človek • prezident, ktorá ponúka viac ako 60 farebných fotografií rôznych formátov, otvoril chargé d’ affaires veľvyslanectva USA na Slovensku Keith Eddins. Fotografie zachytávajú Obamove stretnutia so spolupracovníkmi, politikmi, rôznymi osobnosťami a občanmi, jeho zahraničné cesty, ale i chvíle oddychu, ktoré trávi s rodinou. Výstava ponúka pohľad do zákulisia života v Bielom dome, pričom sú tu aj fotografie, ktoré ešte neboli publikované. "Souza urobí niekedy za deň aj vyše tisíc fotografií. Prezident si od neho mnohokrát fotografie pýta aj do svojho rodinného albumu,” povedal Vančo.

Výstavu si možno zdarma pozrieť v Malej galérii Akcent do 25. novembra 2009 každý deň od 10:00 do 19:30. Potom sa možno dostane aj do ďalších slovenských miest. “Uvidíme, aký bude mať ohlas v Nitre. Zástupcovia veľvyslanectva USA uviedli, že by ju mohli vystaviť aj vo svojich infocentrách, ktoré má ambasáda v niekoľkých slovenských mestách,” uviedol Vančo.

Ako informoval Radovan Baláž z Malej galérie Akcent, Pete Souza sprevádza Obamu už od jeho nástupu do veľkej politiky. Prvýkrát sa s ním stretol počas jeho prvého dňa v Senáte v januári 2005, keď skladal sľub ako demokratický senátor za štát Illinois. Sprevádzal ho aj na mnohých zahraničných cestách vrátane Kene, Južnej Afriky a Ruska. Souza je americký fotožurnalista portugalského pôvodu. Od roku 1983 do roku 1989 fotografoval prezidenta USA Ronalda Regana. Spolupracoval s denníkom Chicago Tribune, zhruba desať rokov robil pre časopis National Geographic. V súčasnosti je hlavným oficiálnym fotografom Bieleho domu pre prezidenta Baracka Obamu. Zároveň je riaditeľom centra fotografovania v Bielom dome.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM