Webnoviny - Svet

V núdzi utvorte mužsko-ženské páry, varujú sa homosexuáli

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Viac než dvetisíc ľudí dnes bude podľa šéfky podujatia Dúhový pride Romany Schlesinger pochodovať ulicami Bratislavy za práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender (LGBT) ľudí.

Dúhový pride 2012 sa začne o 13:00, otvoria ho tri symbolické svadby na Námestí slobody. Svoje „áno“ si povie ženský, mužský i žensko-mužský pár, aby tak spoločne upozornili na absenciu legislatívnej úpravy pre LGBT ľudí a zároveň verejne oslávili svoj partnerský zväzok.

Na bezpečný priebeh tretieho ročníka Dúhového pochodu dohliadnu stovky policajtov, nebude chýbať jazdecká polícia a policajti so psami. Schlesinger predpokladá, že akcia sa nezaobíde bez účasti extrémistov.

Obrazom: Dúhový pochod v Bratislave

„Vieme, že sa chystá, mobilizuje sa Ľudová strana Naše Slovensko, o nejakých ďalších skupinách nevieme, ale monitoruje to polícia,“ hovorí Schlesinger.

„Nechoď na akciu sám, dohodni sa s viacerými priateľmi,“ vyzývajú organizátori podujatia na letáku, ktorý dostane každý pri vstupe na námestie. „V prípade potreby vytvor a opúšťaj bezpečný priestor v mužsko-ženskom páre. Držte sa za ruky a v krajnom prípade sa aj pobozkajte,“ upozorňujú ďalej organizátori.

Dav budú usmerňovať organizátori

V porovnaní s minulým rokom podľa nej organizátori podujatia vsadili na bezpečnosť ešte viac.

Konkrétne bezpečnostné opatrenia, ani trasu pochodu však Schlesinger z bezpečnostných dôvodov priblížiť nechcela.

Dav ľudí budú podľa nej usmerňovať policajti aj organizátori. Polícia už avizovala, že nebude tolerovať žiadne pokusy o narušenie verejného poriadku ani rôzne extrémistické a xenofóbne prejavy.

„Polícia je pripravená pomôcť organizátorovi pri zabezpečení verejného poriadku a v prípade jeho narušenia zabezpečiť jeho obnovu,“ povedal hovorca bratislavskej polície František Peczár.

Počas verejného zhromaždenia, ale aj presunu, musia vodiči a obyvatelia Bratislavy počítať s dopravným obmedzením.

„Dopravné obmedzenie sa budú týkať najmä okolia Námestia slobody, kde bude úplná uzávierka cesty v oboch smeroch v úseku od Spojnej po Štefanovičovu ulicu v čase od 11:00 do 18:00, resp. do ukončenia verejného zhromaždenia,“ dodal Peczár.

Tiež treba počítať s dopravnými obmedzeniami v čase pochodu účastníkov verejného zhromaždenia.

Pozvánky dostali všetci poslanci

Dúhový pride svojou účasťou opäť podporí europoslankyňa Ulrike Lunacek ale aj Monika Flašíková-Beňová.

Podujatie podporila aj organizácia Amnesty International, primátor Bratislavy Milan Ftáčnik a ambasády Albánska, Austrálie, Rakúska, Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Kanady, Islandu, Írska, Holandska, Nórska, Španielska, Švédska, Švajčiarska, Veľkej Británie, USA a tiež Európskej komisie na Slovensku.

„Očakávame aj kolegov z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska. Pozvánky sme poslali aj všetkým poslancom,“ doplnila Schlesinger. Na Pride podľa hlavnej organizátorky akcie prídu zástupcovia SaS, OĽaNO, pravdepodobne aj iných strán. Hlavným donorom pochodu sú zahraničné veľvyslanectvá, no na akciu mohli prispieť aj ľudia ľubovoľným finančným príspevkom.

„Príspevky jednotlivcov sú v rozpätí od troch do dvadsať eur,“ dodala Schlesinger. Pride organizuje občianske združenie Queer Leaders Forum spolu so skupinou nezávislých aktivistiek a aktivistov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM