Webnoviny - Svet

V Okrúhlom sa antraxom nakazil jeden býk

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP PREŠOV/SVIDNÍK 30. júla (WEBNOVINY) – Na farme v Okrúhlom v okrese Svidník majú potvrdené tretie ohnisko nákazy hovädzieho dobytka na antrax. Už predtým uhynul dobytok na túto baktériu u chovateľov v Soboši a Štefurove. Zatiaľ posledný pozitívny nález na sneť slezinnú – Bacillus anthracis potvrdil tento týždeň Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne u plemenného býka, ktorý uhynul 27. júla v Okrúhlom.

Veterinárny lekár z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák nariadil na farme v Okrúhlom okamžité stiahnutie dobytka z pastvy a nasadil liečbu celého stáda antibiotikami. Opakované podanie liekov určil na sobotu. Podľa veterinára na tejto farme sa nechovali kravy na mlieko a v poslednom období nedošlo ani k predaju zvierat, preto prenos ďalej nehrozí.

Zozuľák pre agentúru SITA uviedol, že plemenný býk sa pravdepodobne nakazil na pasienkoch, ktoré sú v blízkosti Štefurova, kde prepukla nákaza ešte 15. júla. Na farme v Okrúhlom 21. júla preventívne zaočkovali 134 kusov hovädzieho dobytka proti sneti slezinnej. Na druhý deň 22. júla tu uhynula jedna krava, u ktorej sa antrax nepotvrdil. Potom prišli dažde a boli zaplavené pasienky, kde pravdepodobne došlo k vzplanutiu nákazy. V tom čase sa podľa Zozuľáka musel nakaziť býk, ktorý uhynul 27. júla. Na ďalší deň na pasienku uhynuli ďalšie štyri kusy dobytka. Podľa dnes doručených výsledkov ani u jedného z nich sa antrax nepotvrdil. Veterinár predpokladá, že u posledných uhynutých kráv sa vytvorila čiastočná imunita po očkovaní a preto vzorky nepreukázali prítomnosť baktérie.

Momentálne je podľa veterinárneho lekára stav stabilizovaný. U zaočkovaných zvierat, ktoré prežili, by sa mala v sobotu 31. júla prejaviť čiastočná imunita. Stádo v Okrúhlom dostane druhú dávku vakcíny 6. augusta. Všetky ostatné zvieratá, ktoré boli v lokalite preventívne zaočkované, dostanú druhú vakcínu v januári na budúci rok.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM