Webnoviny - Svet

V osmičke najlepších aj Frisco Sika Brno

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – V stredu dali tri zápasy bodku za osemfinále ženskej basketbalovej Euroligy. Zatiaľ čo slovenský šampión Dobrí anjeli Košice si spolu so Spartakom Moskovská oblasť, Jekaterinburgom, Krakovom, Valenciou a Fenerbahce Istanbul vybojoval postup už v piatok po druhých zápasoch, o zvyšných troch miestenkách sa rozhodlo až v stredajších tretích pokračovaniach osemfinálových sé­rií.

Najväčším prekvapením je postup českého vicemajstra Frisco Sika Brno, ktorý dokázal aj druhýkrát triumfovať na horúcej španielskej pôde a zvíťazil nad Rivasom Ecópolis 77:63. Zverenkyne Jana Bobrovského mali vynikajúci vstup do zápasu, keď prvú štvrtinu vyhrali 24:12 a náskok už do konca z rúk nepustili. Španielsky vicemajster zo Salamancy prehrával doma v prvom polčase s francúzskym Bourges o 10 bodov (22:32), no v druhom polčase potvrdil pozíciu favorita a zvíťazil 64:55. Najvyrovnanejší zápas videli diváci v Krakove, kde ešte 5 min pred koncom bol stav 55:55, päť bodov Izraelčanky Cohenovej a sedem bodov Češky Zohnovej v závere však naklonili misky váh na stranu domácej Wisly (69:57).

Vyradenie madridského Rivasu znamená, že žiadna krajina nemá medzi osmičkou najlepších ženských basketbalových klubov trojicu družstiev, po dva tímy majú v ohni Rusko a Španielsko. Ruské kluby využívajú svoje nasadenie z tabuľky 16 postupujúcich tímov, kde obsadili prvé dve miesta, čo im okrem prijateľných súperov zaručilo, že sa spolu nestretnú skôr ako v semifinále Final Four. Obhajca euroligového prvenstva a v doterajšom priebehu Euroligy jediný nezdolaný klub Spartak Moskovská oblasť si tak po osemfinálových dueloch z Gdyniou opäť zahrá so súperom zo svojej základnej D-skupiny. Tentoraz to bude Fenerbahce Istanbul, ktorý už zverenkyne americkej trénerky Pokey Chatmanovej v tejto sezóne dvakrát zdolali – 88:74 (vonku) a 103:59 (doma). Ruskému majstrovi z Jekaterinburgu sa pokúsia sťažiť postup košickí Dobrí anjeli. Najväčším ťahákom štvrťfinálových zápasov bude španielsky bratovražedný súboj šampióna Ros Casares Valencia s vicemajstrom Halcon Avenida Salamanca. Sériou, ktorá nemá favorita, bude konfrontácia Krakova a Brna.

Aj štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Začínať sa bude na ihriskách lepšie umiestnených klubov v tabuľke 16 postupujúcich zo základných skupín v utorok 23. februára. Odvety na palubovkách súperov budú v piatok 26. februára, v prípade potreby sa rozhodujúce stretnutia série vrátia do dejísk prvých zápasov v stredu 3. marca.

Štvrťfinále ženskej basketbalovej Euroligy – hrá sa na dva víťazné zápasy – 23. a 26. februára , príp. 3. marca:

Spartak Moskovská oblasť (Rusko) – Fenerbahce Istanbul (Turecko) UMMC Jekaterinburg (Rusko) – DOBRÍ ANJELI KOŠICE (SR) Wisla Can-Pack Krakov (Poľsko) – Frisco Sika Brno (ČR) Ros Casares Valencia (Španielsko) – Halcon Avenida Salamanca (Španielsko)