Webnoviny - Svet

V Oxforde sa bude hovoriť o slovenskej a českej ekonomike

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 13. júna (WBN/PR) – Dnes, 13. júna prenesú českí a slovenskí odborníci a študenti národné debaty o ekonomike na univerzitnú pôdu starobylej Oxfordskej univerzity.

Prezentáciou knihy kontroverzného českého ekonóma Tomáša Sedláčka „Ekonómia dobra a zla“ odštartujú oxfordskí akademici diskusiu o súčasnom stave slovenskej a českej ekonomiky. Hoci Slovensko a Česko sa zriedkakedy stávajú predmetom diskusie na zahraničných univerzitách, pondelkové oxfordské podujatie svedčí o tom, že to nemusí byť pravidlom – najmä ak je aj zastúpenie diskutujúcich česko-slovenské. Okrem Tomáša Sedláčka, ktorého publikáciu vydáva prestížne vydavateľtsvo Oxford University Press, je medzi diskutujúcimi aj slovenský ekonóm Michal Horváth, ktorý na Oxfordskej univerzite vyučuje ekonómiu a od roku 2007 tiež radí slovenským ministrom financií, vrátane súčasného Ivana Mikloša. Českú stranu bude zastupovať tiež Andrea Karlová, konzultantka významných finančných spoločností aktívnych v regióne strednej a východnej Európy a za univerzitu prehovoríPeter Oppenheimer, oxfordský ekonóm ktorý má s regionálnymi ekonomikami skúsenosti zo svojej dlhoročnej kariéry v súkromnom sektore.

„Prezentácia knihy, ktorá vie vzbudiť vášnivé reakcie, je výbornou príležitosťou na podnietenie diskusie o témach súvisiacich s Českom a Slovenskom, o ktorých sa v tunajších akademických kruhoch málo hovorí,“ vysvetľuje jeden z organizátorov podujatia a oxfordský študent práva z Košíc Kubo Mačák. Ten nedávno spolu s ďalšími slovenskými a českými študentmi zoficiálnil dovtedy neformálny univerzitný spolok študentov z oboch krajín, ktorý teraz podujatie zastrešuje spolu s Weidenfeldovým štipendijným programom.

Sedláčkova kniha naozaj vyvoláva búrlivú diskusiu v ekonomických kruhoch. Na rozdiel od väčšiny ekonómov je totiž Sedláček presvedčený, že ekonómia nie je veda o číslach a výpočtoch, ale ako každý produkt kultúry je najmä o dobre a zle. Vo svojej knihe sa vracia k samotným koreňom ľudskej civilizácie a na príkladoch od starovekého eposu o Gilgamešovi až po nedávny kinohit Klub bitkárov ukazuje, ako ľudstvo riešilo a rieši otázky týkajúce sa bohatstva, práce a financií. Sedláček, lektor Univerzity Karlovej v Prahe a bývalý poradca českého ex-prezidenta Václava Havla, vydal svoju knihu pôvodne v češtine v roku 2009. Aj vďaka nekonvenčným myšlienkam autora si jej aktualizovanú anglickú verziu teraz osvojilo oxfordské univerzitné vydavateľstvo.

Správu za organizátorov podujatia Weidenfeldov štipendijný program a Česko-slovenskú spoločnosť v Oxforde poskytla Martina Kováčová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM