KAW Správy Regióny

V Petržalke vyrastá nová zelená oáza

Park kultúry na Mamateyovej ulici poskytne obyvateľom sídliska zónu pre deti, malý amfiteáter aj meditačný parčík.

Ilustračný obrázok k článku V Petržalke vyrastá nová zelená oáza
9
Galéria

V Petržalke by mala čoskoro pribudnúť nová, aj keď len menšia, zelená oáza. Plocha pri seleziánskom kostole na Mamateyovej ulici sa v týchto dňoch mení na zelený park, kde vyrastie prírodný amfiteáter na kultúrne akcie, detské ihrisko a malá oddychová zóna.

Pre deti aj seniorov

„Deťom chceme ponúknuť priestor, kde sa môžu prísť bezplatne zabaviť, zatiaľ čo rodičia strávia čas na posedení pri káve, či kultúrnom programe. Seniorov z blízkeho domova tretieho veku osloví zátišie meditačného parčíku, ktoré bude odčlenené od zábavnej zóny pásom zelene, poskytujúc tichšie a pokojnejšie miesto na relax,“ informoval pred začiatkom výstavby portál mamateyka.sk.

Myšlienka vybudovať pri kostole parčík, vznikla v čase, keď Seleziáni dostali ponuku od spoločnosti Lidl (ktorá má v tesnej blízkosti kostola predajňu) na rozšírenie nájomnej zmluvy s tým, že spoločnosť Lidl by bola ochotná pomôcť s revitalizáciou zelenej plochy medzi ich predajňou a seleziánskym strediskom.

Peripetie projektu

„Zámer sa nám páčil, chytili sme sa príležitosti a začali snívať. Vypracovali sme v spolupráci s mladými architektmi aj z nášho strediska (GRAU) štúdiu, ktorá prešla viacerými kolami pripomienkovania a keďže na plnú realizáciu revitalizácie by nestačili prostriedky prisľúbené od Lidlu, napísali sme niektoré ďalšie čiastkové projekty (SPPoločne, Tesco, Eset, IWCB, Slovnaft, Raiffeisen, Mestská časť Petržalka, ZSE, nadácia TA3, Zelené oázy, …),“ uvádza na svojej webovej stránke Saleziánske mládežnícke stredisko na Mamateyovej ulici.

Cesta k realizácii projektu nebola jednoduchá. „Viaceré z projektov boli schválené a zmluva podpísaná, keď zrazu spoločnosť Lidl oznámila, že upúšťa od pôvodného plánu. Stalo sa tak potom, čo sa projektový zámer dvakrát úplne prepracovával (na podnet Lidl-a) a tento krok sme vôbec nečakali,“ informovali pred časom Seleziáni. Keďže už boli zmluvne zaviazaní niektoré projekty realizovať, projekt parku pomaly naberá reálne kontúry.

Cez deň pre všetkých

Celý projekt „parku kultúry“ na Mamateyke sa realizuje v poloverejnom priestore, ktorý býva v čase od 22:00 do 6:30 hod. uzamknutý. Počas dňa je však k dispozícii všetkým, ktorí prechádzajú okolo smerom od hlavnej cesty k školám a domom.

Architekti pri projektovaní parku mysleli predovšetkým na rodiny s deťmi a mladých ľudí. Na zatrávnenej ploche parku vznikne prírodný amfiteáter na kultúrne akcie, detské ihrisko a malá oddychová zóna. Súčasťou projektu bude aj pokojnejší meditačný parčík.

Vytvorenie „parku kultúry“ je druhou fázou revitalizácie pozemku po odstránenej nedokončenej stavbe vysadením parkovej zelene a inštalovaním lavičiek.

Park kultúry na Mamateyke
9
Galéria
Zdroj: mamateyka.sk
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM