Filip Chudý Správy Regióny

V Považskej sa rozmohli prípady poškodených áut: Polícia radí, čo robiť, FOTO

Dopravných nehôd, po ktorých zostanú poškodené zaparkované autá, evidujú považskobystrickí dopravní policajti v ostatnom čase viac. Čo treba robiť?

Ilustračný obrázok k článku V Považskej sa rozmohli prípady poškodených áut: Polícia radí, čo robiť, FOTO
2
Galéria
Zdroj: TASR

Každému vodičovi sa hocikde môže stať, že jeho zaparkované auto poškodí iné vozidlo. „Preto chceme vodičom ozrejmiť základné pravidlá, čo robiť v takom prípade,“ povedala Elena Antalová z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne. Tá tiež poukázala na prípady, ktoré sa stali u nás.

„V poslednej dobe považskobystrickí dopravní policajti evidujú viacero dopravných nehôd, keď vodič poškodí pri parkovaní vedľa stojace vozidlo a odíde z miesta dopravnej nehody,“ konštatovala krajská policajná hovorkyňa.

Dopravnou nehodou je podľa jej slov udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí osoba, zraní osoba, poškodí cesta alebo iné verejnoprospešné zariadenie, uniknú nebezpečné veci alebo škoda na niektorom so zúčastnených vozidiel prekročí zrejme hodnotu 3 990 €, vodič nie je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. „Ostatné udalosti sú tzv. škodovou udalosťou. Podmienkou škodovej udalosti je ešte to, aby sa jej účastníci dohodli na jej zavinení,“ ozrejmila Antalová.

„Teda aj v prípade spôsobenia drobnej škody na druhom vozidle trebárs aj pri neopatrnom vychádzaní z parkoviska a spôsobení škody za ,pár eurʻ pri obchodnom centre je možné s druhým účastníkom, majiteľom zaparkovaného vozidla, sa dohodnúť na zavinení škodovej udalosti. Potom spísať záznam a následne vec riešiť v príslušnej poisťovni. Určite nie zbabelo odísť z miesta udalosti a vec neohlásiť, resp. nedohodnúť sa v druhým účastníkom,“ uviedla s tým, že v prípade, ak vinník odíde z miesta zrážky, po zdokumentovaní celej udalosti hliadkou Policajného zboru hrozí po vypátraní vinníkovi exemplárny trest, konkrétne pokuta od 300 do 1300 € a zákaz činnosti od 1 do 5 rokov, čo je podľa slov Antalovej v mnohých prípadoch v porovnaní so spôsobenou škodou neúmerne vysoká suma.

„Preto treba venovať tejto nepríjemnej udalosti trochu svojho času, kontaktovať majiteľa takto poškodeného vozidla, prípadne hliadku Policajného zboru, ktorá určite pomôže pri riešení takejto udalosti tak, aby škodu na vozidle uhradila poisťovňa a vinník udalosti nemusel prísť o vodičák,“ dodala.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite vo fotogalérii jeden z prípadov v našom meste.

Zvýšený počet prípadov poškodených áut na parkoviskách v Považskej: Jeden z nich
2
Galéria
Zdroj: KR PZ v Trenčíne

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM