Svet Zo zahraničia

V pražskom obchode predávali masku Hitlera: Radnica mu vypovedala zmluvu

Mestská časť Praha 1 sa rozhodla zasiahnuť proti jednému z obchodov, v ktorom bolo možné kúpiť masku nacistického vodcu a diktátora Adolfa Hitlera. Na ponúkaný tovar upozornil na Twitteri nemecký veľvyslanec v českej metropole Christoph Israng.

Ilustračný obrázok k článku V pražskom obchode predávali masku Hitlera: Radnica mu vypovedala zmluvu
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Radnica pri následnej kontrole zistila, že predajca nedodržiava nájomnú zmluvu, a preto potom schválila jej výpoveď. V stredu o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Praha vypočula podnety občanov aj jedného zo zastupiteľov, ktorí upozornili na sortiment obchodu na Karmelitskej ulici v časti Malá Strana, ktorá patrí k najstarším a najpôsobivejším štvrtiam Prahy a vznikla v podhradí Pražského hradu.

V obchode ponúkali zákazníkom aj masku nacistického vojnového zločinca.

Radnica poslala cez víkend do predajne kontrolu a tá zistila, že ponúkaný tovar nezodpovedá tomu, čo sa uvádza v nájomnej zmluve.

V popise účelu prenájmu tejto prevádzky bol uvedený predaj predmetov vyrábaných v chránených dielňach a predmetov predstavujúcich tradičnú pražskú kultúru a kultúru Česka, ako sú historické obrázky či rôzne spomienkové predmety s tematikou Prahy. Uviedla to hovorkyňa Prahy 1 Kateřina Písačková.

Predstaviteľ radnice pre majetok David Bodeček (strana Piráti) pre tieto nezrovnalosti v pondelok navrhol vypovedanie zmluvy, čo ostatní členovia radnice schválili. Na prenájom predajne vypíšu nové výberové konanie. Spolu s magistrátom chcú pripraviť aj nové pravidlá, ktoré budú viac brať do úvahy potreby miestnych občanov a ktoré oveľa viac zvýšia úroveň suvenírov ponúkaných turistom.

„Priznajme si, že niektoré obchody sú pre pražskú pamiatkovú rezerváciu naozaj hanbou,“ povedal starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (občianska iniciatíva Praha 1 sobě).

Predajom masiek Adolfa Hitlera sa zaoberá aj polícia, ktorá preveruje, či nejde o trestný čin. Podľa portálu Novinky.cz sa masky predávali aj v iných prevádzkach a dostať ich tiež na internete.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie