Webnoviny - Svet

V prešovskej väznici hlasovalo sedem väzňov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin HavranPREŠOV 18. septembra (WEBNOVINY) – Iba sedem väzňov z Ústavu na výkon väzby v Prešove hlasovalo v dnešnom referende. Svoje odpovede na referendové otázky vložili do prenosnej urny v miestnosti určenej na tento úkon. Ako uviedol pre agentúru SITA organizačný pracovník referendovej komisie z okrsku číslo 31 Marek Belinský, väzni boli do hlasovacej miestnosti predvedení vždy po jednom, hlasovalo sa v spoločenskej miestnosti ústavu. Členom okrskovej komisie museli predložiť hlasovací preukaz, o ktorý museli písomne požiadať obec, v ktorej majú trvalý pobyt. Úlohou riaditeľov jednotlivých ústavov bolo zabezpečiť, aby všetci obvinení a odsúdení boli informovaní o konaní referenda a včas písomne poučení o spôsobe a práve hlasovať v referende.

Hlasovať v referende majú právo tí obvinení a odsúdení, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky, v deň konania referenda sa nachádzajú vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na území SR, najneskôr v deň konania referenda dovŕšil 18 rokov veku a nie je u nich prekážka vo výkone hlasovacieho práva. Prekážkou vo výkone práva hlasovať je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí, výkon trestu odňatia slobody uloženého za spáchanie obzvlášť závažného zločinu a napokon pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Ako uviedol predseda volebného okrsku číslo 31 so sídlom v stavebnej priemyslovke Marián Filip, vo voličských zoznamoch majú zapísaných 1 446 občanov oprávnených hlasovať v referende. V priebehu prvých troch hodín prišlo na plebiscit vyše 60 ľudí. Prevažovala stredná a staršia generácia. Tento okrsok pôjde s prenosnou urnou aj do Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana, kde budú pacienti hlasovať tiež s hlasovacím preukazom. Podľa Filipa účasť v referende je doteraz vyššia, ako očakávali. Podľa jeho skúseností z volieb viac ľudí chodí hlasovať popoludní a večer.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM