Webnoviny - Svet

V Rači odhalili pamätník Andreja Hlinku za vyše 33-tisíc €

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Na slávnostnom odhalení pamätníka Andreja Hlinku na námestí nesúcom jeho meno v bratislavskej Rači sa dnes zišli približne dve stovky ľudí, vrátane takmer celého poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany. Už hodinu pred akciou čakali na námestí priaznivci SNS s vlajkami a krátko pred 18:00 obkolesili pamätník. V tom čase sa ešte robotníci snažili postaviť bustu na podstavec a vyvážiť ju, aby nespadla. Približne 20 minút pred začiatkom akcie sa im to podarilo.

Pamätník podľa starostu Rače Jána Zvonára (Smer-SD) financovala mestská časť, ale aj ministerstvo kultúry a občania, ktorí naň prispeli. Starosta však nevedel, koľko pamätník stál, povedal len, že mestská časť naň v rozpočte vlani schválila dotáciu milión korún. Na pamätník podľa Zvonára finančne prispela aj SNS, akou sumou, neuviedol. Starosta na otázku agentúry SITA, kto je autorom pamätníka, odpovedať nevedel. „Autori mi vypadli. Je to umelecké dielo, no nevidelo sa mi, že by predstavovanie autorov zapadlo do umeleckého rámca podujatia venovaného Andrejovi Hlinkovi,“ odpovedal Zvonár. Na margo dvadsiatich vlajok s logom národniarov, ktoré držali mladíci v modrých straníckych tričkách, povedal: „Nie je to stranícky míting, sú tu iba tri až štyri zástavy.“

Dnešná akcia mala aj svojich odporcov, ktorí chceli v čase odhalenia pamätníka niekoľko desiatok metrov od námestia zvolať Protest proti plytvaniu s verejnými financiami. Toto zhromaždenie však starosta nepovolil. Novinárom povedal, že zhromaždenie zakázal skôr z morálnych, ako zákonných dôvodov. „Ctím si osobnosti slovenskej histórie. Chcel som, aby akt prebehol dôstojne na pamiatku Andreja Hlinku a aby sa akcia nevyužila na iné účely. Šiesti aktivisti však prišli a počas slávnostného odhalenia pamätníka držali v rukách transparenty s nápismi „Stop porušovaniu práva na zhromažďovanie“ a „Nie straníckym akciám za obecné peniaze.“ Ústa mali prelepené červenými páskami. Po odhalení pamätníka odišli.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM