Webnoviny - Svet

V Ríme demonštrujú za Berlusconiho odstúpenie

WEBNOVINY.SK

RÍM 5. decembra (WEBNOVINY) – Státisíce ľudí demonštrovali v sobotu v centre Ríma proti premiérovi Silviovi Berlusconimu. Skupina bloggerov, ktorí zvolali zhromaždenie pod názvom Deň bez Berlusconiho cez internet, tvrdia, že na demonštrácii sa zúčastnilo asi 350 000 ľudí, možno až pol milióna. Protestujúci žiadajú od Berlusconiho, aby odstúpil z funkcie pre jeho neustále škandály vrátane podozrenia z korupcie a daňových únikov. „Chceme, aby Berlusconi rezignoval, pretože máme pocit, že nás nezastupuje,“ povedal jeden z organizátorov Emmanuele de Pascale.

Do Ríma prišli autobusmi a vlakmi tisíce ľudí z celej krajiny. Väčšina z nich bola odetá vo fialovom, pretože túto farbu si zatiaľ neprivlastnila žiadna talianska politická strana. Súčasťou akcie je aj pochod mestom. Na demonštrácii sa zúčastnili mnohí členovia opozície, najmä z ľavicového spektra. Hlavná opozičná Demokratická strana však túto akciu nepodporila. Medzi účastníkmi boli aj viacerí politici a osobnosti z kultúrnej a spoločenskej sféry.

Potom, čo ústavný súd zrušil v októbri zákon, ktorý Berlusconimu a ďalším vysokým predstaviteľom zaisťoval imunitu, čelí premiér obvineniam z korupcie a prania špinavých peňazí v jeho mediálnej spoločnosti Mediaset. Existujú tiež podozrenia na jeho napojenie na mafiu. Berslusconiho popularite škodia aj jeho početné zálety a kontakty s prostitútkami. Berlusconi sám všetky obvinenia odmieta.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM