Webnoviny - Svet

V ruskom Aldane vybudovali mládežnícke stredisko

WEBNOVINY.SK

JakutskoFoto: i-ru.cz

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Slováci spravili v ruskom meste Aldan mládežnícke stredisko, ktoré poskytuje jednu z mála možností pre mladých, ako v meste stráviť voľný čas. Pre agentúru SITA to povedala Anna Sabuchová z Ružomberka, ktorá sa po jedenástich mesiacoch vrátila zo Sibíri, kde pôsobila v meste Aldan v Jakutsku, najväčšej z ruských republík, ako saleziánska misijná dobrovoľníčka. Vyslala ju tam organizácia Savio. Vo februári čaká Anna na pozvanie z Ruska, na základe ktorého môže znova dostať víza. Tieto víza dostane na rok, ale každé tri mesiace musí prísť domov. V prípade, že sa dobrovoľníčke podarí získať prechodný pobyt, nebude musieť lietať na Slovensko.

Anna pomáhala saleziánom v meste, kde pôsobia traja slovenskí saleziánski kňazi. V Aldane sú dve stredné školy, zdravotnícka a technická, a v meste žijú študenti na internátoch. Keďže v malom meste nie je veľa príležitostí pre mladých ako využiť voľný čas, chodia ku saleziánom, ktorí vedú stredisko, kde je calcetto, biliard a tenis, mladí sa učia hrať na gitare a premietajú im rôzne filmy. Raz v týždni je duchovné stretko, kde dobrovoľníčky pripravia hry a občerstvenie a jeden zo saleziánov má pripravenú duchovnú tému. So študentmi chodia aj na krátke jednodňové a víkendové výlety, kde mládežnícke stredisko financuje stravu a ceste.

Do mládežníckeho strediska začali chodiť len dvaja-traja chalani, ktorí sa učili hrať na gitaru, ale postupne, volali kamarátov a teraz doň chodí veľa mladých už nielen na gitaru ale aj pre spoločenské hry. Chodí aj dvadsať-tridsať mladých, na niektoré akcie, napríklad diskotéku, príde aj viac ako štyridsať mladých ľudí.

Súčasťou práce dobrovoľníkov je aj starostlivosť o malú farnosť a výjazdy do dedín. Do dediny Chatystyr sa chodí raz za týždeň v nedeľu, je tam väčšie katolícke stredisko, vysvetlila Anna. Chodia aj do dediny Ugajan, no v tomto prípade treba ísť ďalej a prekročiť rieku, kým nie je zamrznutá tak na člne a keď mrzne, tak po ľade. Keď ľad nie je dostatočne pevný, tak sa tam chodiť nedá. Do Ugajanu sa dostanú raz mesačne a raz mesačne sa chodí aj do dediny Tomnot a mestečka Nenyungri. Aby sa mohli veriaci stretávať a aby mali misionári kde zostať, majú v Chatystyre dom, nový dom sa začína stavať v Ugajane.

V Jakutsku saleziáni pôsobia na dvoch miestach. V hlavnom meste Jakutsk, ktoré je veľké a vyspelé a žije v ňom 260-tisíc obyvateľov, a v meste Aldan, to má len 27-tisíc obyvateľov a prevažujú drevené budovy. Je to prevažne ruské mesto, Jakutov, ktorí sa podobajú na Indiánov alebo Číňanov a majú šikmé oči, v Aldane nie je veľa, no postupne ich pribúda. V okolitých dedinách naopak Jakuti a Eveni prevažujú. Okolo Jakutsku je rovina, v Aldane sú kopce. Celé Jakutsko pokrývajú lesy, v republike je rozvinutý ťažobný priemysel pre dostatok nerastných surovín. Počas väčšiny roka je zima. „Zima je veľká a dlhá, od októbra do apríla je trvalá snehová pokrývka, ale leto, hoci je krátke, je veľmi teplé. Teploty dosahujú niekedy aj 30 stupňov,“ vysvetlila Anna.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM