Webnoviny - Svet

V Šarišských Michaľanoch pred referendom horúca atmosféra

WEBNOVINY.SK

PREŠOV/ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY 23. októbra (WEBNOVINY) – Referendum za odvolanie starostu sa v sobotu bude konať v Šarišských Michaľanoch v okrese Sabinov. Ako uviedol pre agentúru SITA Jozef Mačo z petičného výboru, v obci je pred referendom napätá situácia. Petičný výbor lepil v stredu a vo štvrtok plagáty o konaní referenda a dával do schránok občanom referendové letáky, ktoré starosta Jozef Brendza a jemu blízki ľudia vzápätí strhávali a vyberali zo schránok. Ďalšia členka petičného výboru Renáta Martoňáková pre SITA uviedla, že sa jej starosta do telefónu vyhrážal, že sa má pripraviť na trestné stíhanie. Občania v ten istý deň dostali do schránok aj Obecné noviny, v ktorých sa starosta podľa Martoňákovej prezentuje v dobrom svetle.

Mačo informoval, že petičný výbor podal oznámenie o marení volieb a referenda na miestnu referendovú komisiu a zvažuje podanie trestného oznámenia na políciu z tohto istého dôvodu. Krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová pre SITA uviedla, že žiadne takéto podanie dnes do 16:30 nedostali, týka sa to prešovskej aj sabinovskej

Predseda miestnej referendovej komisie Ján Krivý popísal situáciu v obci ako úplne pokojnú. Nevedel povedať, či im nejaké podanie petičný výbor doručil. Rovnako nevedel nič o strhnutých letákoch a probléme s doručovaním referendových no­vín.

Referendum sa bude konať v dvoch okrskoch, v budove obecného úradu a v priestoroch základnej školy. Voliť sa bude od 7:00 do 20:00, referendová otázka znie: Ste za odvolanie starostu obce Šarišské Michaľany? Aby bolo referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, ktorých je k dnešnému dňu 2 143.

Petíciu odštartoval augustový hrubý zásah polície do davu počas demonštrácie extrémistov zo Slovenskej pospolitosti, ktorí tu zorganizovali pochod proti „rómskej kriminalite“. Demonštranti sa zhromaždili na futbalovom ihrisku, kde boli aj miestni občania. Starosta ich vyzval, aby opustili ihrisko. Nasledoval zásah polície, pri ktorom boli zranení aj miestni ľudia.

Obyvatelia Šarišských Michalian nie sú spokojní ani s nárastom trestnej činnosti najmä zo strany ostrovianskych Rómov, ktorí v tomto roku zavraždili miestnu predavačku a ťažko zranili staršieho muža, ktorý prišiel aj o jedno oko. Starostovi tiež vytýkajú rozhodovanie o závažných otázkach obce bez prerokovania a schválenia v obecnom zastupiteľstve. O petícii a referende sú zverejnené podrobné informácie na webstránke www.peticia2009.tym.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM