Webnoviny - Svet

V Senci sa predstaví triatlonová elita

WEBNOVINY.SK

Dvojnásobný majster Európy Čech Filip Ospalý. Foto: SITA, AP SENEC 21. mája (WEBNOVINY) – Triatlonová sezóna na Slovensku sa už tradične otvára v Senci. V tomto roku to však nebudú klasické preteky Slovenského pohára či majstrovstiev Slovenska, ale preteky Európskeho pohára. V sobotu 22. mája sa podujatie tohto rangu uskutoční na Slovensku prvýkrát v histórii a rovnako sa predstaví konkurencia, aká v krajine pod Tatrami v tomto dynamicky sa rozvíjajúcom olympijskom športe ešte nikdy nesúťažila. Organizátori z Realiz sport team Bratislava očakávajú príchod 86 mužov z 22 krajín, v kategórii žien je prihlásených 51 triatlonistiek zo 17 štátov.

V zozname prihlásených je aj niekoľko účastníkov olympijských hier. Na Slnečných jazerách sa dokonca stretnú traja triatlonisti, ktorí majú na svojom konte všetky troje doterajšie preteky pod olympijskými kruhmi – premiéru v Sydney 2000, ale štartovali aj v Aténach 2004 a Pekingu 2008 – Čech Filip Ospalý a Ukrajinci Andrej Glušenko a Vladimir Polikarpenko. A práve dvojnásobný majster Európy Filip Ospalý, ktorý si už senecké preteky vyskúšal vlani a bol najrýchlejší, bude patriť medzi najväčších ašpirantov na prvenstvo. „Je to môj prvý tohtoročný triatlonový štart a rád by som tu opäť triumfoval,“ povedal na tlačovej besede pred pretekmi F. Ospalý a pokračoval: „Cyklistická trať je technicky náročná, avšak viaceré zákruty mi nijako neprekážajú. Očakávam útok mladých pretekárov na vedúce pozície, pričom medzi nich patrí aj výborný plavec Richard Varga.“

A práve R. Varga, najlepší slovenský triatlonista roku 2009, bude horúcim želiezkom usporiadateľskej krajiny v ohni: „Keďže voda v Slnečných jazerách má len osemnásť stupňov a do zajtra sa možno zohreje iba o nejaký ten stupienok, plávať budeme v neoprénoch. Vo štvrtok som skúšal najnovší model, v ktorom sa predstavím a veľmi mi uľahčil plávanie. Keby som skončil v najlepšej desiatke, bol by som spokojný,“ pridal Richard Varga.

Pre dlhotrvajúce zranenie kolena sa medzi triatlonistami neobjaví slovenský olympionik z Pekingu Pavol Šimko.

Najväčšie zastúpenie budú mať Česko a Nemecko – po 9 pretekárov. V slovenskom drese sa postaví na štart šestica Peter Balla, Matej Bízik, Erich Klement, Andrej Orlický, Pavol Šurda a Richard Varga. V kategórii žien si svoje schopnosti medzi európskou elitou vyskúša trojica Sloveniek Miroslava Bednarovičová, Marcela Bulková a Barbara Listopadová. Aj medzi ženami budú mať prevahu Nemky, ktorých je v predbežnej štartovej listine rovnako ako Nemcov deväť.

Na trať pozostávajúcu z 1,5 km plávania, 40 km cyklistiky a 10 km behu sa ženy vydajú o 13.30, muži majú štart naplánovaný na 17.00 h. Celkovo organizátori rozdajú na prémiách 12 500 eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM