Webnoviny - Svet

V septembri bude pokračovať súd s Černákom

WEBNOVINY.SK

Mikuláš ČernákIlustračné foto SITABANSKÁ BYSTRICA 30. júna (WEBNOVINY) – Krajský súd v Banskej Bystrici vytýčil na 8. septembra termín verejného zasadnutia v kauze únosu a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka. Senát sa bude zaoberať návrhom na obnovu konania v tejto veci, ktorý ešte v januári 2008 predložila Generálna prokuratúra SR, pretože získala nové dôkazy. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa súdu Nina Spurná. V kauze únosu a vraždy poľského podnikateľa bol stíhaný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorého pre nedostatok dôkazov súdy oslobodili. Pôvodne v tejto veci Černáka súdil sudca Ľubomír Samuel, ale ten je už na dôchodku a v súčasnosti vykonáva advokátsku prax.

Černák zvaný Miki sa v decembri 1997 dobrovoľne vydal polícii. Obvinili ho z vydierania, krátenia dane, nezaplatenia cla pri dovoze luxusného BMW. V októbri 1998 pribudlo aj stíhanie za únos a vraždu poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka. V januári 2000 senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pod vedením Ľubomíra Samuela uznal Mikiho za vinného z vraždy, únosu a vydierania a vymeral mu 15 rokov väzenia. Najvyšší súd v roku 2001 vec potom rozdelil. Černákovi uznal vinu za dve vydierania a uložil mu 8,5 roka nepodmienečne. Únos a vraždu poľského podnikateľa vrátil na nové konanie. Proces v tejto veci sa konal v roku 2001. Samuelov senát však Mikiho a jeho dvoch spoločníkov pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodil.

V septembri minulého roka Krajský súd v Prešove potvrdil doživotie pre Mikuláša Černáka. Zamietol jeho odvolanie voči rozsudku tamojšieho prvostupňového súdu, ktorý uznal Černáka za vinného z vrážd šiestich osôb. Trest si Černák odpyká vo väzení s najvyšším stupňom stráženia. Ak Krajský súd v Banskej Bystrici povolí obnovu konania a preukáže sa vina Černáka aj v prípade Szymaneka, ďalší trest mu už nehrozí.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM