Zo Slovenska

V školách sa bude hovoriť aj o korupcii. Žiaci sa majú učiť férovosti a čestnosti

Učitelia by mali viesť svojich žiakov k férovosti, etickosti a čestnosti. Využiť na to majú triednické hodiny.

Ilustračný obrázok k článku V školách sa bude hovoriť aj o korupcii. Žiaci sa majú učiť férovosti a čestnosti
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Hodnotové vzdelávanie na mnohých slovenských školách dlho neexistovalo. Triednické hodiny by sa teraz mohli premeniť na priestor, kde učitelia hovoria so žiakmi o korupcii. Zmenu na školy prináša spolupráca Nadácie Zastavme korupciu a Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ).

Antikorupčné očkovanie

Informoval o tom odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vzdelávanie o čestnosti a férovosti je na stredných a základných školách overeným antikorupčným očkovaním pre budúcnosť. Vďaka spolupráci neziskovej organizácie a štátu majú teraz triedni učitelia príležitosť využívať svoje triednické hodiny pre hodnotové vzdelávanie.

Ako návod im poslúži nová metodika z dielne Nadácie Zastavme korupciu, ktorú v týchto dňoch vydáva ŠPÚ. „Som rada, že sa nám vďaka spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu podarilo vytvoriť metodiku pre triednych učiteľov, ktorí tak získajú praktický nástroj, ako viesť svojich žiakov k férovosti, etickosti a čestnosti. Metodika je súčasťou širšieho konceptu nadpredmetového hodnotového vzdelávania v školách, ktorého zavádzanie bude podporené aj v rámci pripravovaných zmien kurikula základného vzdelávania,“ uviedla riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová.

Na triednických hodinách

Podľa spoluautorky metodiky Zuzany Vasičák Očenášovej triednické hodiny nemusia slúžiť len na suché organizačné a administratívne úkony. „Sú vzácnym priestorom, ktorý triedny učiteľ môže využiť na vedenie triedy k férovosti a rešpektujúcej komunikácií,“ povedala.

Nadácia Zastavme korupciu pod metodickým vedením ŠPÚ vytvorila manuál pre jeden školský rok. Ide o sériu desiatich na seba nadväzujúcich modelových triednických hodín, ktoré rozvíjajú témy ako férová tvorba triednych pravidiel, každodenné etické dilemy, či prečo je výhodnejšie nepodvádzať.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM