Webnoviny - Svet

V SMK vládne z priebežných výsledkov volieb sklamanie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. marca (SITA) – Predseda Strany maďarskej koalície József Berényi je sklamaný z výsledku predčasných parlamentných volieb.

„Očakávali sme nad päť percent, ale nepodarilo sa nám prebojovať do NR SR,“ povedal po prezentovaní výsledkov z troch štvrtín volebných okrskov. Priebežný výsledok podľa neho hovorí o rovnakom zisku ako pred dvoma rokmi.

Podľa predsedu SMK sa ukázalo, že tí voliči, ktorí nehlasovali za Most-Híd sa nevrátili k SMK, ale skôr hlasovali za Smer-SD. „Je to zaujímavý trend,“ poznamenal. Ako ďalej v SMK sa podľa Berényiho uvidí, plánuje zvolať predsedníctvo a republikovú radu.

Berényi za jeden z dôvodov neúspechu považuje masívnu negatívnu kampaň na južnom Slovensku, aby ľudia nevolili SMK, pretože nemá šancu dostať sa do parlamentu. Kto za touto kampaňou stál nepovedal, ale nie je to „ťažké uhádnuť“. Zároveň dodal, že aj posledné sčítanie ľudu ukázalo dosť výrazný pokles občanov maďarskej národnosti.

Posledným dôvodom je skutočnosť, že sa nepodarilo vytvoriť koalíciu so stranou Most-Híd. „Ak by sme šli spoločne, mohli sme mať spolu 11 percent a boli by sme druhou najsilnejšou stranou,“ dodal Berényi s tým, že nakoľko sa to nepodarilo, výsledok je nepriaznivý nielen pre SMK, ale i pre celú maďarskú komunitu na južnom Slovensku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM