Webnoviny - Svet

V Soľníku nikto nekandiduje v komunálnych voľbách

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Martin Havran PREŠOV/SOĽNÍK 6. októbra (WEBNOVINY) – V obci Soľník v okrese Stropkov nemá nikto záujem kandidovať v komunálnych voľbách do orgánov obce. Nenašiel sa tu ani jediný miestny občan, ktorý by v nedeľu do polnoci odovzdal kandidačnú listinu na starostu alebo na poslanca. Agentúre SITA to potvrdila vedúca odboru všeobecnej a vnútornej správy Obvodného úradu v Stropkove Mária Kasičová. Voľby v riadnom termíne tu nebudú. S podobným problémom sa v minulosti stretli aj v Krišľovciach a Bani.

Súčasný starosta Soľníka Ľubomír Karaman pre agentúru SITA uviedol, že nadsluhovať nebude, chystá sa podať demisiu. Jeho právomoci prejdú na niekoho z päťčlenného obecného zastupiteľstva. Dôvodom, prečo z obce odchádza mladý nadšenec, ktorý sa sem pred štyrmi rokmi prisťahoval, sú peniaze. Podľa jeho vyjadrenia, na chod obce nie sú vôbec financie. „Štát si neuvedomuje, že nemôže žiť bez vidieka. Všetko, čo som tu urobil, bolo z grantov na projekty. Nevidel som žiadny plat z obecného úradu. Ľudia sú pasívni, nič im netreba. Stratil som ďalej chuť,“ povedal sklamane.

V obci žije 39 obyvateľov, z toho je 35 voličov, priemerný vek je vysoký. Karaman nazval Soľník rajom na zemi. Jeho ambíciou bolo po vzore Poľska rozvíjať v obci agroturizmus, vybudovať cyklochodníky, urobiť ubytovacie kapacity a drobné služby pre rozvoj cestovného ruchu. Za štyri roky sa mu podarilo zorganizovať ekotábory pre deti. Zrekonštruoval obecný úrad. Všetko, čo sa podarilo urobiť, bolo iba vďaka neziskovej organizácii, ktorú založil. „Som spokojný so svojou prácou, ktorú som odviedol za jedno volebné obdobie. Ale už stačilo,“ povedal rezignovane.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM