Webnoviny - Svet

V spravodajstve STV sa menia ľudia, Zemková kritiku odmieta

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Personálne pohyby v spravodajstve Slovenskej televízie (STV) nie sú žiadnym zemetrasením.

„Rozhodne nejde o žiadne zemetrasenie v spravodajstve a rozhodne nejde o odchod kľúčových ľudí v spravodajstve – predpokladali sme, že sa to stane,“ tvrdí generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková.

Bývalé redaktorky spravodajstva STV Magda Tóth Želeňáková a Zuzana Gulová odišli na ministerstvo pôdohospodárstva. Želeňáková je hovorkyňou a Gulová tlačovou tajomníčkou.

„Vyprosujem si od pani Zemkovej akékoľvek posudzovanie mojej práce. To, či bola pre spravodajstvo STV kľúčová, najlepšie dokumentujú čísla,“ reagovala bývalá redaktorka spravodajstva STV Zuzana Gulová.

V hlavnej redakcii spravodajstva podľa jej slov pracovala viac ako sedem rokov a za ten čas spracovala v hlavných správach 1 300 reportáží a v rámci ostatných správ STV ďalšie stovky. Dôvod odchodu konzultovala s riaditeľkou Centra spravodajstva Annou Sámelovou a bola ním vyčerpanosť a demotivácia, nechuť pokračovať v práci, ktorá ju sedem rokov napĺňala a najmä fakt, že STV, ktorá ju novinársky vychovala, ju nevedela zaplatiť a presvedčiť o tom, že má v tejto práci pokračovať.

Podľa medializovaných informácií dali výpoveď tiež Andrea Predajňová a zahraničná spravodajkyňa Renáta Goldírová, ktorá by mala viesť tlačový odbor na ministerstve zahraničných vecí.

M. Zemková: Spravodajcov nevieme zaplatiť

Traja ľudia z centra spravodajstva dali návrh na ukončenie pracovného pomeru, potvrdila na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS Zemková. Ku konkrétnym menám sa nevyjadrila. Podľa informácií, ktoré získala z médií nastupujú na posty hovorcov ministerstiev.

„Nevieme zaplatiť našich spravodajcov, tak ako ministerstvá platia svojich hovorcov,“ priznala šéfka RTVS. „Spravodajcovia aj v rozhlase aj v televízii sú mimoriadne vyťažení a je to jedno z najstresovejších zamestnaní v RTVS. Akceptujem dôvody a nemám dôvod brániť v kariére našim zamestnancom,“ povedala Zemková.

Zemková nesúhlasí s tým, že by spravodajstvo RTVS prichádzalo o ľudí, naopak, ich počet od začiatku roka stúpa.

Ako uviedla, k 1. januáru tohto roka pracovalo v centre spravodajstva RTVS pre Slovenský rozhlas (SRo) 72 interných zamestnancov (redaktorov a moderátorov) a pre Slovenskú televíziu (STV) 84 interných zamestnancov. Podľa údajov k 15. aprílu ich pre SRo bolo 73 a STV 85 interných zamestnancov.

V tomto čísle nie sú započítaní dvaja redaktori, ktorí končia k 30. aprílu a podľa Zemkovej ich nahradia externými spolupracovníkmi. Externých spolupracovníkov, ktorí pôsobia najmä v regiónoch, bolo na začiatku roka v SRo 49 a v polovici apríla 54 a v STV ich bolo k 1. januáru 23 a k 15. aprílu to bolo 25 externých spolupracovníkov.

Kritiku Roberta Fica Zemková odmietla

Kritiku sledovanosti spravodajstva zverejnenú na pondelkovej tlačovej besede ministra kultúry Mareka Maďariča a premiéra Roberta Fica nepovažuje generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková za fér.

„Po ôsmich rokoch kontinuálneho poklesu nastala v spravodajstve STV stabilizácia a nárast. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa správy predĺžili, takže ponúkame výrazne viac spravodajského obsahu,“ uviedol riaditeľ programu STV Andrej Miklánek v prezentácii, ktorú vo štvrtok predstavil na rokovaní Rady RTVS.

Predseda vlády Robert Fico povedal na tlačovej besede na ministerstve kultúry 16. apríla, že situácia, ako ju vnímajú zvonka, v STV „nie je optimálna a bude musieť v spolupráci s ministrom kultúry vedenie Slovenskej televízie, Slovenského rozhlasu urobiť príslušné opatrenia a rozhodnutia“.

Miklánek v predstavenej analýze konštatoval, že sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie Správy STV, vysielanej predtým o 19:30, klesala najprudšie v rokoch 2006 až 2009 „v dôsledku politických zásahov do obsahu a personálneho obsadenia“.

Pripustil, že po zlúčení SRo a STV do RTVS 1. januára 2011 bolo prioritné riešenie dlhov po predchádzajúcich generálnych riaditeľoch STV Štefanovi Nižňanskom a Radimovi Hrehovi. Vlani bolo podľa šéfa programu STV napriek krízovému režimu „badať prvé znaky stabilizácie a rastu“ v spravodajstve.

O 5 minút 12 sleduje najviac divákov

Zemková v reakcii zo 16. apríla na vyjadrenia premiéra a ministra kultúry medzi iným uviedla, že „očakávať zásadné zmeny za jeden rok v inštitúcii typu RTVS je viac ako iluzórne“.

Pripomenula, že projekt riadenia a rozvoja RTVS, s ktorým ju vo februári 2011 zvolili poslanci Národnej rady SR, je stavaný na päť rokov.

Ako ďalej konštatovala, „v súčasnosti je sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie STV stabilizovaná v priemere nad 9 percent, v niektorých dňoch dosahuje 11 percent, teda nad úroveň priemeru stanice“.

Pred posunom spravodajstva na 19:00 skutočne dosahovala sledovanosť len okolo 5 percent. Ako poznamenal Miklánek, Správy STV o 16:00 majú podiel na trhu 14 percent. Lepšiu sledovanosť majú športové spravodajské relácie, štandardne 15 percent, relácia O 5 minút 12 dosahuje 30 percent.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM