Webnoviny - Svet

V SR sa učili kirgizskí odborníci na seniorov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensko sa prišli pozrieť ďalší dvaja odborníci v starostlivosti o seniorov z Kirgizska. Riaditeľka domova pre seniorov Margarita Ašimova a vedúci kirgizského Štátneho medicínskeho inštitútu profesor Tulegen Čubakov prišli na Slovensko v rámci projektu Slovak Aid. Povedala to pre agentúru SITA manažérka projektu a riaditeľka Súkromnej strednej odbornej školy Anna Krišková.

Ako povedala Ašimova, u nich je starostlivosť o seniorov a vzdelávanie v tejto oblasti ešte len v rozvoji. Sú radi, keď sa môžu pozrieť na slovenské pokroky a niečo sa priučiť a nakoniec tieto skúsenosti aplikovať v praxi vo vlastnej krajine. „Treba ešte pridať každodenné životné aktivity, ktoré by život staršieho človeka naplnili tak, aby sa on cítil potrebným a plnohodnotným človekom,“ tvrdí.

Na inštitúte, kde pôsobí Čubakov, sa vedú diskusie o rozvoji profesie starostlivosti o seniorov, ktorú ešte nemajú celkom vysporiadanú. Majú preto záujem implementovať do praxe aj slovenské skúsenosti. Chceli by uviesť do praxe aj formu denného centra pre seniorov, ktoré v Kirgizsku zatiaľ nejestvuje. Centrá, ktoré tu Čubakov videl, považuje za prínos. Cenné sú podľa neho aj informácie, ktoré majú ošetrovatelia, pretože napriek tomu, že sa skončí projekt Slovak Aid, neskončí sa rozvoj profesie. Za celý tím sa Slovensku poďakoval. Ako tvrdí, úsilie, ktoré vynaložili, už prinieslo aj malé úspechy.

V rámci projektu už vznikli vzdelávacie materiály projektu starostlivosti o seniorov. Tieto materiály posúdia učitelia a následne ich ruskú verziu dostanú učitelia a profesionálni opatrovatelia, ktorí sa v rámci projektu Slovak Aid vyškolia. Vďaka Slovensku tak Kirgizsko dostane asi 50 opatrovateľov a 10 až 12 učiteľov s medzinárodnými certifikátmi nielen z hlavného mesta Biškek, ale aj z vidieckych oblastí. Učitelia si navyše vyškolia každý ďalších päť zamestnancov.

Slovenským partnerom projektu Slovak Aid s názvom Podpora sociálneho rozvoja a humanitnej starostlivosti o seniorov je Súkromná stredná odborná škola Johannes Senio Service, ktorá má študijný odbor starostlivosť o seniorov. „Dalo by sa povedať, že sme lastovička,“ povedala Krišková. V Kirgizsku majú v oblasti starostlivosti o seniorov nedostatok finančných zdrojov i pracovníkov, táto oblasť je jednoznačne jednou z tých, ktoré pomoc potrebujú,“ dodala.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM