Webnoviny - Svet

V stredu sa na ME predstavia traja Slováci

WEBNOVINY.SK

Slovenská reprezentantka v chôdzi Zuzana Malíková Foto: SITA/Gabriel Bogdányi BARCELONA 27. júla (WEBNOVINY – od vyslaného redaktora Gabriela Bogdányiho) – V stredu predpoludním sa na európskom šampionáte v atletike predstavia v Barcelone traja slovenskí reprezentanti. Prvá príde na rad už ráno o 8.05 h chodkyňa Zuzana Malíková. V parku Ciutadella v samom centre katalánskej metropoly neďaleko životnej tepny Barcelony La Rambla absolvuje spoločne s 22 súperkami 20 jednokilome­trových okruhov. Na miestnu horúčavu si zvykala na juhu Španielska v Los Alcazares na sústredení s írskou reprezentáciou.

„Som s ňou maximálne spokojná, podarilo sa mi aklimatizovať sa na teplo aj vlhkosť a tiež vyladiť formu. Chcem na šampionáte podať maximálny výkon, veľmi by ma potešil slovenský rekord, hoci podmienky budú veľmi náročné,“ skonštatovala onedlho 27-ročná Malíková, ktorej írsky priateľ Jamie Costin obsadil v pretekoch mužov na 20 km 20. miesto. Pred štyrmi rokmi v Göteborgu skončila šurianska chodkyňa trinásta. Jej otec a kouč v jednej osobe Jozef Malík by takéto umiestnenie v Barcelone bral. „Vzhľadom na Zuzanino tabuľkové postavenie všetkými desiatimi. A keby sa jej podarilo skončiť v najlepšej dvanástke, to by bolo výborné,“ uvažoval. Vie, o čom hovorí: z 23 prihlásených chodkýň má totiž slabší tohtosezónny výkon ako jeho dcéra iba Aidietytová z Litvy.

O 12.30 h sa na Olympijskom štadióne na hore Montjuic v Barcelone predstavia v rozbehoch na 800 m dvaja Jozefovia – Repčík hneď v prvom a Pelikán v druhom. Do semifinále idú priamo prví traja z každého zo štyroch rozbehov a šestnástku doplnia najlepší štyri s časmi.

Repčík štartuje v I. rozbehu, na základe tohtosezónnych časov by mal byť tretí. Lepšie výkony v sezóne zabehli len Španiel Luis Alberto Marco (1:45,26) a Čech Jakub Holuša (1:45,56). „Posledné dve súťaže mi veľmi nevyšli, preto som trochu nervózny, čo predvediem. Po zatiaľ nie príliš vydarenej sezóne by som chcel urobiť dobrý výsledok,“ načrtol svoj cieľ zverenec trénera Ivana Peťovského: „Rád by som zopakoval semifinále spred štyroch rokov, prípadne tento výsledok aj prekonal.“

Z netradičnej deviatky osemstovkárov v II. rozbehu má Jozef Pelikán siedmy najlepší tohtoročný čas a papierovo možno o čosi menšie postupové šance ako Repčík. „Ak by sa mi práve na šampionáte podarilo zabehnúť výkon lepší ako bol náš ostrý zväzový limit, bola by to moja najlepšia sezóna v kariére. Natrénované mám, ale zatiaľ som nemal možnosť bežať v nejakom dobrom behu, na ideálny stále čakám. Azda to vyjde práve v Barcelone. Myslím si, že reálne môžem myslieť na čas okolo 1:47,00,“ predpovedal Pelikán, ktorý bude mať vo svojom rozbehu aj lídra európskych tabuliek a hlavného favorita na zlato Marcina Lewandowského z Poľska. Iné veľké mená v jeho behu nie sú, preto by sa mohol pokúsiť pretlačiť sa medzi semifinálovú šestnástku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM