Webnoviny - Svet

V stredu sa pokúsia odvolať Vážneho

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Odvolávaniu bude na budúci týždeň v stredu čeliť v parlamente minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Pod návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR sú podpísaní opoziční poslanci Pavol Prokopovič (SDKÚ-DS), Iván Farkas (SMK) a Mária Sabolová (KDH). Predseda parlamentu Pavol Paška o zvolaní 46., mimoriadnej, schôdze rozhodol v piatok. Vážny podľa opozičných poslancov nesie plnú politickú zodpovednosť za „nezvládnutie nábehu na elektronické mýto“ a „zapríčinil chaos na prelome rokov.“ Ministrovi vyčítajú aj to, že neriešil kroky voči Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá mala mýto na starosti. Ako vyhlásil Prokopovič, veria v úspech ich návrhu a argumentmi chcú presvedčiť aj viacerých poslancov koalície, ktorí v kuloároch naznačujú, že by boli ochotní podporiť ho.

Opozičníci zbierajú už aj podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Dôvodom je nedávny škandál slovenskej polície, keď po cvičení policajného psa na popradskom letisku zabudol jeden z policajtov vzorku trhaviny pri batožine slovenského občana. Ten s batožinou odletel do írskeho Dublinu, kde ho neskôr vypočúvala tamojšia polícia. Do Národnej rady chcú návrh doručiť na budúci týždeň po zozbieraní potrebného počtu podpisov a vypracovaní zdôvodnenia. Na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 podpisov poslancov. Kaliňák označil snahy opozície za súčasť ich predvolebného boja.

Doteraz opozícia ani s jedným návrhom na vyslovenie nedôvery neuspela. Na odvolanie ministra je potrebných minimálne 76 hlasov zo 150. Najčastejšie odvolávaným v tomto volebnom období bol súčasný minister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov, ktorý čelil paľbe opozičnej kritiky pre nástenkový tender trikrát. Odvolávanie sa nevyhlo ani jeho predchodcovi na tomto poste Mariánovi Januškovi. Nedôveru mu síce zákonodarný zbor nevyslovil, funkcie sa však neskôr sám vzdal. Vyslovovaniu nedôvery čelil už aj premiér Robert Fico, ministerka práce Viera Tomanová, šéfka rezortu spravodlivosti Viera Petríková, ako aj exminister spravodlivosti Štefan Harabin, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a dvakrát minister financií Ján Počiatek.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM