Webnoviny - Svet

V stredu začína Medzinárodný festival horských filmov

WEBNOVINY.SK

POPRAD 11. októbra (WEBNOVINY) – Päť slovenských a 26 zahraničných filmov sa uchádza o hlavnú cenu Grand Prix na 17. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. Slovenskú produkciu zastupujú Pavol Barabáš s filmom Bhután – hľadanie šťastia, Juraj Jedinák a Stanislava Bariaková s filmom Krajina za severným vetrom, Rastislav Hatiar s filmom Ice Fiction, Peter Púchy s filmom Nezabudneme a s filmom Svalbard sa predstaví Martin Kováč. Cez výberové sito prešlo spolu 98 filmov z 18 krajín celého sveta, informovala riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Tohtoročný festival sa koná v dňoch, kedy si slovenské horolezectvo pripomína prvý úspešný výstup na najvyššiu horu sveta – Mt. Everest. Zoltán Demján s Jozefom Psotkom 15. októbra 1984 stáli na vrchole Everestu ako nielen ako prví Slováci, ale aj ako Čechoslováci. V piatok 16. októbra sa v hlavnej sále festivalu uskutoční multimediálna prezentácia a beseda s viacerými účastníkmi vtedajšej expedície na Mt. Everest. Výstupu na najvyššiu horu sveta je venovaná aj výstava fotografií jedného z účastníka expedície na Everest Vladimíra Launera „Himaláje 84 – Sagarmatha“, ktorý sa vtedy dostal až do výšky 8350 m n. m.

O víťazovi festivalu horských filmov rozhodne medzinárodná porota, v ktorej sa tohto roku stretnú filmári Michael Dillon, Jerzy Porebski a predseda poroty Steve Lichtag. Hosťami tohtoročného festivalu budú španielsky lezec Dani Andrada a český cestovateľ, horolezec a fotograf Rudolf Švaříček.

Festivalová prehliadka začne v stredu 14. októbra vo veľkej sále Mestského úradu v Poprade. Vo štvrtok pribudne sála Domu kultúry v Poprade a od piatka sa budú vybrané súťažné filmy premietať aj v kežmarskom kine Iskra. Ceny vstupeniek na súťažný blok sú tri eurá. Dopoludňajšie reprízy a nesúťažné bloky budú stáť dve eurá. Projekcie súťažných filmov budú začínať o 15:00, 18:00 a 21:00. Výsledky festivalovej súťaže sa dozvedia diváci v nedeľu 18. októbra o 18:00.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM