Martin Sýkora Regióny Krimi Zo Slovenska

V Tatrách sa stratila turistka: Nočnú záchrannú akciu komplikovalo počasie

V nočných hodinách v stredu 12. júla požiadala Horskú záchrannú službu (HZS) o pomoc slovenská turistka (31), ktorá postupne prestala komunikovať.

Ilustračný obrázok k článku V Tatrách sa stratila turistka: Nočnú záchrannú akciu komplikovalo počasie
Foto: Peter Handzuš

Stratená turistka v bezvedomí

Slovenka bola dezorientovaná, vyčerpaná a postupne prestávala komunikovať a odpovedať na otázky horských záchranárov. Žena uviedla, že sa nachádza na turistickom chodníku, spomenula vodopád a Bilíkovu chatu.

„Do pátrania odišlo päť záchranárov HZS s jedným služobným psom. Záchranári HZS prepátrali oblasť okolo Bilíkovej chaty až ku Studenovodským vodopádom a ďalej pokračovali smerom k Obrovskému vodopádu nad Rainerovou chatou,“ uviedli horskí záchranári.

Po prvotnom poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti a zateplení ju záchranári HZS za pomoci nosidiel Kong preniesli ku Rainerovej chate. Terénnym vozidlom HZS bola následne transportovaná na Hrebienok, kde ju odovzdali privolanej posádke RLP z Popradu. „Poďakovanie za spoluprácu patrí nielen záchranným zložkám, ale aj službukonajúcemu na OO PZ v Starom Smokovci, za poskytnutie cenných informácií,“ dodali členovia HZS:

Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Pre Češku letel vrtuľník

HZS v stredu vo večerných hodinách kontaktoval aj český turista, ktorý potreboval pomoc pre svoju manželku. „Nachádzali sa v Priečnom sedle a turistka začala pociťovať vyčerpanie a bolesti na hrudníku, ktoré jej nedovoľovali zostúpiť z exponovaného terénu,“ priblížili horskí záchranári. Na pomoc letel aj vrtuľník. Leteckí záchranári ženu pomocou navijaka vytiahli na palubu vrtuľníka a transportovali na heliport v Starom Smokovci, kde ju odovzdali záchranárom HZS.

Zdroj: Horská záchranná služba

Rýchle správy

Najčítanejšie