Webnoviny - Svet

V Tatrách sa stretnú náčelníci obrany Aliancie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA,AP BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Transformácia Severoatlantickej komisie (NATO) a budúcnosť operácií, ktoré prebiehajú pod jej velením, budú nosnými témami rokovania najvyššieho vojenského orgánu Aliancie – Vojenského výboru NATO. Hovoriť sa bude o možnostiach zvyšovania spôsobilostí Aliancie pri obmedzených finančných zdrojoch. Uskutoční sa 17. až 19. septembra vo Vysokých Tatrách, kde budú náčelníci obrany 28 členských krajín NATO na čele s predsedom Vojenského výboru NATO, talianskym admirálom Giampaolom di Paolaom. Hostí na úvodnom rokovaní privíta aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

Súčasťou konferencie je aj sprievodný program, ktorý priblíži zahraničným hosťom región Vysokých Tatier a Spiša a poukáže na krásy severovýchodného Slovenska. Okrem iného náčelníci vysadia v Novom Smokovci v novozaloženom „Lesíku NATO“ svoje stromy, ku ktorým sa budú môcť v budúcnosti vracať. Ako informoval hovorca ozbrojených síl Milan Vanga, konferencia Vojenského výboru NATO si vyžiada dodržiavanie prísnych bezpečnostných opatrení. „Je možné predpokladať zvýšený pohyb bezpečnostných zložiek v regióne, nie je sa však treba obávať dopravných alebo iných obmedzení,“ dodal.

Najvyšší vojenský orgán NATO je zložený z náčelníkov obrany všetkých 28 členských krajín. Ako skupina sa stretávajú najmenej trikrát do roka. Vojenský výbor poskytuje Severoatlantickej rade vojenské poradenstvo. Predseda Vojenského výboru je volený náčelníkmi obrany členských krajín NATO, spravidla na trojročné obdobie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM