Webnoviny - Svet

V Tatranskom národnom parku spočítavali kamzíky

WEBNOVINY.SK

POPRAD 26. júna (WEBNOVINY) – V Tatranskom národnom parku (TANAP) počítali kamzíky.

Spočítanie kamzíkov organizujú Štátne lesy TANAP v spolupráci so Správou TANAP-u a poľským Tatrzanskim Parkom Narodowym.

Okrem zistenia celkového počtu kamzíkov v Tatrách je hlavným cieľom jarného spočítavania zistenie počtu tohtoročných jarných prírastkov.

Vlani na jar napočítali lesníci a ochranári v celom národnom parku, na slovenskej i poľskej strane, 967 kamzíkov, z toho 149 mláďat, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.

Výsledky tohtoročného jarného spočítania by mali byť známe najneskôr na budúci týždeň. Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov.

V posledných rokoch sa najväčšie čriedy kamzíkov zdržiavajú v Belianskych Tatrách. Na konci 90-tych rokov minulého storočia počty kamzíkov klesli až na hranicu približne 200 jedincov v celom národnom parku. Odvtedy sa situácia zmenila a populácia kamzíka vrchovského tatranského každoročne narastá.

K nárastu populácie prispelo viacero opatrení. Patrí k nim aj potlačenie negatívnych javov, ako napríklad pohyb skialpinistov mimo vyhradených trás, turizmus v častiach, kde nemá byť, ale aj pytliactvo a rušenie zveri. K nárastu populácie prispieva aj to, že lesníci pomáhajú kamzíkom prežiť zimy vynášaním soli a jarabiny.

Jarné spočítavanie je zamerané hlavne na zisťovanie počtu mláďat, v jesenných mesiacoch sa spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou. Každoročne tak odborníci získavajú prehľad o vývoji populácie kamzíka v Tatrách.

Kým na jar minulého roku zistili v Tatrách 967 kamzíkov, počas minuloročného jesenného spočítania ich bolo 929. Najpočetnejšie stáda sa v Tatrách pohybovali v rokoch 1964 až 1965, kedy na tatranských svahoch napočítali až do tisíc kamzíkov. Vtedajšie spočítavania sa však konali len na území Vysokých a Belianskych Tatier, ktoré tvorili národný park.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM