Webnoviny - Svet

V Trnave spoplatnili záchytné parkoviská

WEBNOVINY.SK

TRNAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Za parkovanie v centre Trnavy zaplatia vodiči od 1. októbra 50 centov na hodinu, na záchytných parkoviskách v okolí 20 centov.

Platenie SMS správou bude o desať centov drahšie. Všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní schválili dnes mestskí poslanci.

Momentálne platia vodiči jednoeurovú daň za vjazd autom do historickej časti mesta, parkoviská v okolí centra boli doteraz vždy zadarmo.

Platiť sa dá aj cez SMS

Trnava bude podľa nového nariadenia rozdelená na tri zóny plateného parkovania.

V centre mesta zaplatia vodiči 50 centov za každú hodinu počas pracovných dní v čase od 8:00 do 18:00. V druhej zóne, do ktorej poslanci zaradili parkoviská mimo centra na Kollárovej, Halenárskej, Hospodárskej a Rybníkovej ulici, bude poplatok 20 centov na hodinu. Do tretej zóny zaradili parkovisko pri mestskej poliklinike, kde bude prvá hodina parkovania zadarmo, druhá za 20 centov a každá ďalšia za 50 centov.

Nové nariadenie umožňuje v prvých dvoch zónach platbu prostredníctvom parkovacích automatov, o desať centov drahšími SMS správami, ale aj ročnými, polročnými a štvrťročnými parkovacími kartami. Ročné karty za 400 eur v prvej zóne a za 150 eur v druhej zóne budú pre vodičov s každodenným parkovaním v centre najvýhodnejšie. Počas sobôt, nedieľ a a štátnych sviatkov bude parkovanie bezplatné.

Mesto na parkovaní nechce zarábať

"Nemyslíme si, že centrum mesta by malo slúžiť ako celodenné parkovisko. Chceme, aby sa vozidlá na parkoviskách častejšie striedali,“ zdôvodnil nové nariadenie viceprimátor Bystrík Stanko.

Mesto podľa neho nechce na parkovaní v žiadnom prípade zarábať, cieľom je umožniť zaparkovať tomu, kto to potrebuje. Nezávislý poslanec Matej Lančarič prišiel s pozmeňujúcim návrhom, podľa ktorého by sa platilo len v centre, nezískal však dosť hlasov.

Terajšia jednoeurová daň za vjazd do historickej časti mesta vynáša samospráve okolo 500-tisíc eur ročne. Koľko očakáva z nového poplatku za parkovanie, bude zrejmé až po zverejnení návrhu rozpočtu na budúci rok. Za posledných desať rokov vybrala Trnava na parkovnom podľa výpočtov agentúry SITA 3,6 milióna eur, pričom príjem sa z roka na rok zvyšuje. Za parkovanie sa v meste platí už dve desaťročia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM