Webnoviny - Svet

V získavaní poistencov sú úspešné súkromné ZP

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – V získavaní nových poistencov sú na Slovensku úspešné predovšetkým súkromné zdravotné poisťovne (ZP). Vyplýva to z údajov o prestupoch medzi poisťovňami za posledných päť rokov, na ktoré upozornil Health Policy Institute. Počet poistencov, ktorí sa rozhodnú pre zmenu zdravotnej poisťovne, pritom nestále klesá. Kým v roku 2006 sa pre tento krok rozhodlo viac ako 716 tis. klientov, vlani to bolo iba niečo vyše 125 tis.

Najúspešnejšie v získavaní poistencov boli za posledných päť rokov Union (+ 368 791), Dôvera (+ 177 878) a Apollo (+ 60 297). Unionu sa darilo najmä v roku 2006, Dôvera bola najúspešnejšia v rokoch 2006 a 2007 a Apollo zase v rokoch 2008 a 2009. Štátna Všeobecná zdravotná pritom za uvedené obdobie prišla o 481 564 pois­tencov a taktiež štátna Spoločná zdravotná o 107 494 pois­tencov.

Z pätice spomínaných poisťovní ostali po začiatku tohto roka iba tri. Prístup spojenej súkromnej Dôvery k udržaniu a získavaniu nových poistencov sa podľa jej PR manažérky Zuzany Horníkovej finalizuje. Veľká štátna poisťovňa odkázala, že sa po zlúčení sústredí na ďalšie skvalitňovanie svojich služieb pre poistencov. Poisťovne však reagovali aj na predchádzajúce prestupové čísla.

Dôvera na margo ostatných dvoch rokov 2008 a 2009 uviedla, že prichádzala najmä o nestabilných poistencov. V roku 2008 malo pritom dôležitú úlohu zohrať to, že komunikačná kampaň začala neskôr a že sa do istej miery prejavili aktivity v oblasti zazmluvňovania. Apollo vidí za úspechom v poslednom období okrem iného aj dobrú spoluprácu s poskytovateľmi.

Štátna Všeobecná zdravotná v súvislosti so zverejnenými číslami uviedla, že má stabilný poistný kmeň a že v posledných dvoch rokoch zaznamenala v porovnaní s celkovým počtom poistencov minimálny úbytok. „V rámci posledného prepoisťovacieho obdobia išlo o necelého pol percenta poistencov,“ upozornila.

Health Policy Institute pritom dokumentoval príchody a odchody poistencov výlučne v rámci kampaní a nebral do úvahy zmeny poistného kmeňa z titulu narodenia, úmrtia, spájania poisťovní a ani prevody poistných kmeňov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM