Webnoviny - Svet

Väčšina Slovákov paušálne odmieta Rómov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Podoby rasizmu na Slovensku sa menia. Ofenzívne prejavy tvrdého rasizmu pomaly ustupujú, čo podľa predsedníčky a právničky občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Ireny Bihariovej môže súvisieť s politickými ambíciami krajnej pravice. „Krajná pravica má politické ambície, a tak sa nechce na verejnosti kompromitovať. Zistila, že väčší úspech než gardistické uniformy, násilnosti v uliciach a konšpiratívne teórie o Židoch jej zaručí hra s rómskou kartou,“ povedala pre agentúru SITA Bihariová. Zmene zodpovedajú aj prípady, v ktorých sa so žiadosťou o právnu pomoc ľudia na združenie obracajú.

V praxi sa oveľa viac prejavuje tzv. latentný rasizmus, paušálne odmietanie Rómov v spoločenskom živote a snaha ospravedlňovať svoje protiprávne, často až neľudské správanie voči akémukoľvek Rómovi len preto, že majorita má zlú skúsenosť s iným príslušníkom tohto etnika, myslí si Bihariová.

„Veľmi zhubné, a žiaľ frekventované, sú tendencie hľadať na rómskej obeti za každú cenu čosi, čím si útok alebo neprávosť sama zaslúžila a následne útočníka ospravedlňovať,“ uviedla Bihariová. Ukážkovým príkladom týchto tendencií bol podľa združenia Ľudia proti rasizmu aj incident v Devínskej Novej Vsi alebo prípad Róma z Tornale, kde je podozrenie, že jeho smrť súvisí s neprimeraným zásahom policajtov. „Verejnosť mala na to okamžite svoju teóriu, že bol určite opitý, neprispôsobivý a koledoval si o to,“ myslí si Bihariová, podľa ktorej v skutočnosti išlo o zamestnaného Róma, žijúceho usporiadaným životom, bez akýchkoľvek predošlých konfliktov so zákonom, s výbornými referenciami jeho zamestnávateľa, susedov a celej obce.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM