MI Zo zahraničia

Varovanie! Kombinácia chrípky a Covid-19 zvyšuje riziko smrti o viac ako polovicu

Okrem pandémie koronavírusu sa na nás valí aj chrípková epidémia. Vedci a lekári po celom svete varujú, že ak sa tieto dva vírusy spoja v jednom tele, vznikne obrovský problém.

Ilustračný obrázok k článku Varovanie! Kombinácia chrípky a Covid-19 zvyšuje riziko smrti o viac ako polovicu
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com / CC0 1.0

Všetko naznačuje tomu, že táto chrípková sezóna bude úplne iná ako tie predošlé. Zamieša sa do nej totiž aj koronavírus a ten je podstatne agresívnejší.

Zatiaľ čo chrípka ročne zabije približne 389-tisíc ľudí na celom svete, koronavírus si globálne vyžiadal už 971-tisíc obetí a to ešte nie je koniec roka. Britskí vedci zistili, o koľko zvyšuje smrtnosť kombinácia týchto dvoch diagnóz.

Viac ako polovica

Britský portál The Guardian prináša výsledky menšej štúdie na 58 pacientoch, ktorí boli na začiatku pandémie hospitalizovaní v britských nemocniciach. Testy u nich preukázali prítomnosť chrípky aj koronavírusu.

„Smrtnosť pri kombinovanej infekcii bola až 43%, zatiaľ čo pri pacientoch iba s Covid-19 to bolo len 26,9%,“ cituje The Guardian vysokého predstaviteľa britského zdravotníctva profesora Jonathana Van-Tama. Ide teda o viac ako o polovičný rozdiel.

Vedci v Európe zatiaľ nemohli skúmať väčšiu vzorku pacientov, pretože chrípková sezóna sa zatiaľ nezačala. Závery sú však aj tak mimoriadne závažné. „Ak niekto dostane v jednej chvíli chrípku aj koronavírus, významne sa zvyšuje riziko jeho úmrtia.“

Prosím, zaočkujte sa!

Portál prináša aj varovné slová profesorky Yvonne Doyle, ktorá je medicínska riaditeľka vládnej agentúry verejného zdravia Public Health England. „Posledná vec, ktorú si tento rok môžete želať, je dostať chrípku,“ hovorí Doyle.

Približuje, že najohrozenejšie skupiny z hľadiska novej smrteľnej kombinácie dvoch vírusov sú tie, ktoré sú zároveň najzraniteľnejšie z hľadiska imunitného systému. „Takže vás prosím, chráňte sa tento rok pred chrípkou,“ dodáva medicínska riaditeľka.

Najlepší spôsob, ako sa pred chrípkou chrániť, je očkovanie. Britská vláda už nakúpila 30-miliónov vakcín proti chrípke, čo je historický rekord.

„Ako prví budú vyzvaní na očkovanie seniori nad 65 rokov a ľudia so zdravotnými diagnózami… vakcíny vláda ponúkne všetkým nad 50 rokov, deťom a ľuďom v rizikových profesiách,“ dodáva The Guardian.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM