Ilustračný obrázok k článku VAROVANIE pred KALAMITOU v niektorých mestách: Auto nechajte doma! Výstrahy 2. stupňa
16
Galéria
Zdroj: TASR

VAROVANIE pred KALAMITOU v niektorých mestách: Auto nechajte doma! Výstrahy 2. stupňa

Meteorológovia upozorňujú aj na nepriaznivú poveternostnú situáciu v súvislosti s výdatným snežením.

Rôzne
Rôzne

VAROVANIE pred KALAMITOU v niektorých mestách: Auto nechajte doma! Výstrahy 2. stupňa

Meteorológovia upozorňujú aj na nepriaznivú poveternostnú situáciu v súvislosti s výdatným snežením.

Ilustračný obrázok k článku VAROVANIE pred KALAMITOU v niektorých mestách: Auto nechajte doma! Výstrahy 2. stupňa
16
Galéria
Zdroj: TASR

Na štvrtok (9. 12.) preto vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu druhého stupňa. Počet okresov, ktorých sa výstraha týka, od poobedňajších hodín vzrástol. SHMÚ o tom informuje na svojej stránke.

Výstrahy pre viaceré mestá

Výstraha sa týka okresov Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Senica, Piešťany, Topoľčany, Nitra, Hlohovec, Trnava, Malacky, Pezinok, Senec, Bratislava, Dunajská Streda a Galanta.

Najnepriaznivejšiu situáciu meteorológovia očakávajú na západnom Slovensku a na západe Banskobystrického kraja, kde napadne väčšinou desať až 20, ojedinele až okolo 25 centimetrov nového snehu.

Výška nového snehu predstavuje podľa SHMÚ veľké nebezpečenstvo pre dopravu či pohyb osôb. „Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ varujú meteorológovia.

Zatiaľ čo v Bratislave napadne až 20 cm snehu, tak v Košiciach spadne 10 mm zrážok vo forme dažďa.

Výstraha prvého stupňa pred snežením je na štvrtok vydaná pre Banskobystrický a Žilinský kraj. Meteorológovia vydali prvý stupeň varovania aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Varovanie sa týka Bratislavského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja.

Rovnaký stupeň výstrahy platí aj pred vznikom poľadovice. Varovanie sa týka Banskobystrického, Košického a Nitrianskeho kraja. Všetky výstrahy platia počas celého štvrtka až do nočných hodín.

Bratislava čaká rekordné sneženie

Vo štvrtok sa očakáva najintenzívnejšie sneženie v Bratislave od roku 2013. Varuje pred ním hlavné mesto, ktoré priznáva, že aj pri nepretržitom 24-hodinovom nasadení všetkých dostupných kapacít zimnej údržby mesta a mestských častí bude situácia v Bratislave počas štvrtka komplikovaná.

Magistrát žiada obyvateľov, aby odložili nevyhnutné presuny po meste autom.

„V noci na štvrtok má v Bratislave začať snežiť. Husté, pravdepodobne až kalamitné sneženie, má pokračovať počas celého štvrtka. Podľa už vydaného druhého stupňa výstrahy Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) predstavuje predpovedaná intenzita sneženia veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ informovala TASR hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Magistrát upozorňuje, že na komunikáciách sa medzi prejazdmi zásahovej techniky bude tvoriť vrstva snehu, čo pravdepodobne spôsobí lokálne komplikácie dopravy a tiež meškanie či výpadky spojov MHD. S preventívnymi posypmi začne samospráva už v stredu vo večerných hodinách.

Počas výdatného sneženia bude podľa mesta prioritou zimnej údržby zlepšovanie zjazdnosti frekventovaných ciest pluhovaním s dôrazom na nepretržité pluhovanie frekventovaných kopcovitých úsekov.

Hrozí kolaps dopravy

Taktiež priebežné odhŕňanie frekventovaných chodníkov a lávok, minimalizovanie dopadov na MHD dislokovaním záložných autobusov a odťahovej techniky na kritické lokality a dopravné uzly. Po ukončení sneženia postupné zabezpečenie zjazdnosti všetkých ciest a schodnosti chodníkov v správe mesta.

„Pre zabezpečenie chodu MHD sú všetky vozidlá vybavené zimnými pneumatikami na hnacej náprave. Napriek tomu môžu lokálne vznikať problémy s prejazdnosťou ciest, s následným meškaním alebo výpadkami spojov. Mestský dispečing bude situáciu a zásahy koordinovať s dispečingom Dopravného podniku Bratislava, mestskými časťami a Krajským dopravným inšpektorátom napr. vo vzťahu k pohybu kamiónov,“ spresnilo mesto.

Na intenzívne sneženie sa pripravujú aj bratislavské mestské časti, ale aj bratislavská mestská polícia. Viacerí bratislavskí starostovia vyzvali obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta, aby zvážili presuny po meste, pred individuálnou automobilovou dopravou uprednostnili mestskú hromadnú dopravu a zvážili skôr prácu z domu.

Sneh na bratislavských cestách / Snehová kalamita
16
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín