Lucia Šútorová Správy

Varovanie pred nebezpečnou kozmetikou: Môže byť aj na Slovensku, FOTO

Úrad verejného zdravotníctva vydal varovanie pred nebezpečnými kozmetickými prípravkami. Na tieto produkty si treba dávať pozor.

Ilustračný obrázok k článku Varovanie pred nebezpečnou kozmetikou: Môže byť aj na Slovensku, FOTO
10
Galéria

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnou kozmetikou, ide o krémy, masku na tvár a zelenú farbu na tetovanie. „Je možné, že uvedené výroby sa nachádzajú aj v Slovenskej republike,“ upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nebezpečný môžu byť krém Antistress cream značky Danielle Laroch z Izraela. Ide o výrobnú dávka 17A0059 s čiarovým kódom 7290101264255­. V 50 ml kréme je v zozname zložiek uvedená zmes konzervačných látok Methylchloroi­sothiazolinone a Methylisothia­zolinone, ktorá je povolená do zmývateľných výrobkov. U citlivých osôb môže spôsobiť alergickú reakciu.

Farby na tetovanie

ÚVZ varuje aj pred zelenou farbou na tetovanie Nuclear Green značky Eternal Ink s výrobnou dávkou Lot No 03/22/17, pôvodom z USA. Výrobok obsahuje aromatické amíny Anisidine a Toluidine.

Pozor si treba dávať aj na ďalšiu zelenú farbu na tetovanie s názvom Vegas Green značky World Famous Tattoo Ink pôvodom z USA. nebezpečná môže byť výrobná dávka Lot No 03/22/17. „Výrobok obsahuje aromatický amín Toluidine, ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie,“ uviedol ÚVZ.

Maska na tvár

ÚVZ upozorňuje aj na masku na tvár Peel of gold mask značky Naturface z Turecka. Nebezpečné by mohlo byť 100 ml balenie s čiarovým kódom 8699300287291­. Výrobok obsahuje látku Methylisothia­zolinone, ktorá je povolená len do zmývateľných výrobkov. „Okrem toho sa v kréme nachádza vonná látka Linalool v koncentrácii, ktorá si vyžaduje, aby jej prítomnosť bola označená na obale,“ tvrdí ÚVZ.

Pozor aj na krémy

Nebezpečný môže byť aj hydratačný krém Crema Hidratante/Mo­isturizing cream značky Inca z Turecka. Ide o krémy s čiarovými kódmi 8424906660052 a 8424906660076­. V krémoch sa nachádza zmes konzervačných látok Methylchloroi­sothiazolinone a Methylisothia­zolinone, ktorá je povolená len do zmývateľných výrobkov. U citlivých osôb môže spôsobiť alergickú reakciu. „Ďalej sa na výrobkoch nenachádza meno a adresa zodpovednej osoby za bezpečnosť daných kozmetických výrobkov, a krajina pôvodu,“ dodal ÚVZ.

Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Taliansku, Francúzsku a Portugalsku.

Varovanie pred nebezpečnou kozmetikou: Môže byť aj na Slovensku, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie