Varovanie vedcov: USA hrozí NIČIVÉ zemetrasenie! MEGA cunami môže mať vyše 300 metrov
Vedci zverejnili varovanie, podľa ktorého USA hrozí obrovské zemetrasenie a viac ako 300 metrov vysoká vlna cunami!

Americkí vedci varujú pred hroziacou katastrofou. Ako informuje server TN.cz s odvolaním sa na viaceré zdroje, v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) zverejnili štúdiu, ktorá varuje, že v priebehu niekoľkých rokov môže západné pobrežie Spojených štátov zasiahnuť obrovská vlna cunami.
Všetko to môže odštartovať zemetrasením
Najnovšia štúdia varuje verejnosť pred hrozbou masívneho zemetrasenia, ktoré by mohlo v priebehu niekoľkých najbližších rokov vyvolať obrovskú vlnu cunami a spôsobiť veľké škody na celom západnom pobreží, pričom najviac zasiahnutými oblasťami by bola Aljaška a Havaj. Tieto lokality spomínajú hlavne pre blízkosť nestabilných sopiek, oblastí náchylným k zosuvom pôdy a zemetrasných zón.
Web Tovima.com pripomína, že masívne zemetrasenie pozdĺž subdukčnej zóny (oblasť, kde sa jedna litosferická doska podsúva pod inú) s názvom Cascadia už v minulosti spôsobilo obrovské škody. Extrémny prípad nastal v 17. storočí, kedy takéto zemetrasenie vyvolalo cunami, ktoré dokonca zasiahlo Japonsko.
300-metrové cunami
Podľa vedcov teraz takýto scenár hrozí aj USA. „Zlomová línia, ktorá sa tiahne od Britskej Kolumbie po severnej Kalifornii hlási 15% šancu, že v nasledujúcich 50 rokoch spôsobí zemetrasenie o sile 8,0 stupňa Richterovej škály, alebo dokonca väčšiu,“ píše TN.cz. Niečo také by okamžite mohlo spôsobiť až viac ako dvojmetrový pokles časti pobrežnej pevniny. Tvár krajiny by sa bleskovo zmenila a dramaticky by sa zvýšilo riziko záplav.
Mirror s odvolaním sa na štúdiu informuje, že takéto zemetrasenie by následne vyvolalo obrovskú vlnu cunami vyššiu ako 300 metrov. Niečo také by si podľa autorov štúdie mohlo vyžiadať viac 30-tisíc obetí, poškodenie 170-tisíc stavieb a ekonomické straty presahujúce 81 miliárd dolárov.
Autori chceli publikovaním štúdie informovať o takejto možnosti verejnosť a zároveň apelovať na vládu. „Príprava na tieto komplexné nebezpečenstvá môže minimalizovať dlhodobé škody, zaistiť odolné komunity a ochrániť kritické pobrežné ekosystémy pred trvalou degradáciou,“ vysvetlili.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné