Rôzne

Vážna komplikácia chrípky: Pneumokoková nákaza môže ohrozovať život

Spolu so zvyšujúcim sa počtom respiračných, chrípkových a chrípke podobných ochorení (CHPO) upozorňujú epidemiológovia aj na možný vyšší výskyt pneumokokových invazívnych i neinvazívnych ochorení.

Ilustračný obrázok k článku Vážna komplikácia chrípky: Pneumokoková nákaza môže ohrozovať život
Zdroj: TASR

Ide o závažné, až život ohrozujúce choroby, ako sú zápaly mozgových blán, septické stavy a zápaly pľúc, alebo zápaly stredného ucha a prínosových dutín, ktoré vyvoláva patogén Streptococcus pneumoniae (SP).

„Tento typ nákaz je v súčasnosti vo veľkej pozornosti medicínskych odborníkov, pretože očkovanie proti nim, hlavne čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára v roku 2009,“ vysvetlila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Vyšší počet ochorení

Zvýšená pozornosť pneumokokovým nákazám zo strany odborníkov je daná aj tým, že sa v ostatných rokoch vyskytol väčší počet týchto ochorení aj u dospelej populácie. Napríklad v roku 2018 sa v SR vyskytlo 94 prípadov pneumokokových invazívnych ochorení, z toho u 12 detí do 14 rokov a u 82 osôb nad 15 rokov veku.

V roku 2018 bolo hlásených desať úmrtí. Smrtnosť malých detí bola pred zavedením očkovania podľa odborníkov vysoká, aj 25 percent. V roku 2018 sa v tejto vekovej kategórii zaznamenalo jedno úmrtie dieťaťa do jedného roka pochádzajúceho z prostredia nízkeho hygienického štandardu.

Pomôže očkovanie

„V ostaných deviatich prípadoch išlo o osoby nad 45 rokov, pričom päť prípadov bolo veku nad 65 rokov. Ani jeden z prípadov nebol očkovaný. Smrtnosť chorých na pneumokokové nákazy v SR dosiahla v roku 2018 hodnotu 10,6 percenta. V prevencii týchto nákaz treba brať do úvahy aj fakt, že pneumokokové invazívne ochorenia sú najčastejšou komplikáciou chrípky u dospelých, preto v čase začínajúceho sezónneho výskytu akútnych respiračných ochorení a chrípky má očkovanie proti pneumokokom veľký zdravotný význam,“ podotkla Tolnayová.

Od januára 2011 funguje pri RÚVZ v Banskej Bystrici Národné referenčné centrum (NRC) pre pneumokokové nákazy, ktorého úlohou je aj typizácia pneumokokov. V NRC zachytili a typizovali mnoho kmeňov invazívnych pneumokokových nákaz, takže sa mapuje, aké sérotypy kolujú v celej slovenskej populácii. Zároveň sa sleduje vplyv očkovania na cirkuláciu jednotlivých sérotypov SP.

„Je dôležité vedieť, aký sérotyp pneumokoka spôsobil ochorenie, aby sme mohli analyzovať – ak dieťa ochorie – či ochorenie vyvolal sérotyp, ktorý je vo vakcínach obsiahnutý, alebo nie, teda hodnotiť efektívnosť očkovania. Takéto sledovanie zároveň umožňuje pozorovať vplyv očkovania na frekvenciu cirkulácie jednotlivých sérotypov SP a to tak vakcinálnych, ako aj tých, ktoré vo vakcínach nie sú obsiahnuté," uviedla zástupkyňa vedúceho NRC pre pneumokokové nákazy Mária Avdičová.

Dôležité podľa nej je, aby malé deti do konca prvého roku života boli očkované tromi základnými dávkami, aby boli úplne chránené.

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. „Keď je k dispozícii očkovacia látka proti týmto nebezpečným nákazám, treba ju využívať nielen u detí, čo je v súčasnosti povinné, ale aj u populácie dospelých s rizikovými ochoreniami a ľudí nad 65 rokov. Očkovanie chráni dospelých a rizikových približne päť rokov a u spomenutých skupín populácie ho plne hradia zdravotné poisťovne,“ dodala Avdičová.

Foto: ilustračrné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM