Webnoviny - Svet

Väzni z Guantánama majú povolený pobyt na území SR

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/AP BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Trom bývalým väzňom z americkej väznice na ostrove Guantánamo dnes úrady povolili trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informovala Ľudmila Staňová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. „Zároveň boli tieto osoby premiestnené do integračného strediska Migračného úradu Ministerstva vnútra SR vo Zvolene, kde absolvujú polročný integračný pobyt,“ uviedla Staňová.

Trojicu väzňov, ktorú tvorí Egypťan, Azerbajdžanec a Tunisan, eskortovali z Guantánama na Slovensko koncom januára. Muži v druhej polovici júna vyhlásili hladovku v útvare policajného zaistenia v Medveďove. Protestovali tak proti zadržiavaniu.

Väznicu na Guantáname sa rozhodol zatvoriť Barack Obama pri nástupe do úradu amerického prezidenta. Vláda USA sa obrátila na členské krajiny EÚ so žiadosťou o pobyt pre osoby z Guantánama, u ktorých nie je dôvod na stíhanie, ale nemôžu sa vrátiť domov. Všetci boli podozriví, ale nebol dostatok dôkazov, aby mohli byť obvinení. Slovensko dostalo viacero mien so spismi o zadržiavaných. S tými, ktorí prišli na Slovensko, urobili aj pohovory. Sami museli s premiestnením na Slovensko súhlasiť. V podmienkach prijatia bolo, že trojica sa bude musieť naučiť po slovensky, dostane ubytovanie a Slovensko sa im postará o prácu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM