Správy

Včelári investovali viac ako 2 milióny eur: Kúpili 18 200 nových úľov

Slovenský zväz včelárov (SZV) zaznamenal nárast investícií. Celkovo bolo od začiatku roka zakúpených 18 200 nových úľov v hodnote 2,1 milióna eur. Informoval o tom predseda SZV Milan Rusnák.

Ilustračný obrázok k článku Včelári investovali viac ako 2 milióny eur: Kúpili 18 200 nových úľov
Zdroj: TASR

„Ďalších 840 000 eur investovali včelári do nových rámikov a vnútorného vybavenia úľov a ďalších 440 000 eur do výroby voskových medzistienok. Do nerezového vybavenia na spracovanie včelích produktov investovali 298 000 eur. Len v objednávkach na mesiac jún 2019 je zazmluvnených ďalších 4500 nových úľov,“ priblížil.

Všetky výrobné kapacity a dovozové možnosti pri kúpe a obstarávaní nových úľov sú podľa neho momentálne na pokraji možností. „Slovenskí včelári zaznamenali na trhu s včelárskym tovarom nedostatok nových úľov a včelárskeho vybavenia. Aj napriek tomu, že všetci výrobcovia úľov naberajú nové kapacity, najmä pracovné sily a rastú investície do spracovania, sú nové úle vo výrobe rezervované na mesiac dopredu. Momentálne sú včelárske obchody s novými úľmi prázdne,“ informoval. Tento stav bol podľa Rusnáka zapríčinený nadmerným rojením včelstiev a snahou včelárov o obnovenie svojho vybavenia.

Upozornil, že v tomto období práve končí spracovanie agátového medu, ktorého je v dôsledku daždivého počasia o 20 % menej ako minulý rok.

Momentálne sa realizuje na Slovensku celoplošné preliečenie včelstiev ekologickými liekmi na báze organických kyselín a výťažkov z liečivých rastlín, a to najmä proti varraóze destructor. Včelstvá sú pripravované na zber kvetových, lipových, lesných a medovicových medov.

Včelári podľa predsedu SZV očakávajú zvýšenú podporu zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ako aj zvýšenú podporu zo strany EÚ. „Všetky dotácie štátu sú účinne použité, lebo spätne generujú financie vrátené minimálne v zaplatenej DPH a najmä sa podieľajú v mimoriadnom úžitku pre spoločnosť, a tou je spracovanie včelích produktov a opeľovanie,“ dodal Rusnák.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie