Webnoviny - Svet

Veda a výskum by sa mali uberať cez veľké projekty

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITABRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Cestou veľkých strategických projektov by sa malo uberať Slovensko pri čerpaní eurofondov určených na vedu a výskum. Hlavnými prioritami sú podľa splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku Martina Bruncka budovanie vedecko-technologických parkov, vybudovanie troch až štyroch národných vedeckých centier európskej kvality a popularizácia vedy. Okrem toho by malo v čo najkratšom možnom čase prísť k zníženiu byrokracie pri čerpaní eurofondov. Taký je výsledok stretnutia zástupcov ministerstiev školstva a financií, splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku a zástupcov akademickej obce, ktorí o budúcnosti eurofondov diskutovali.

Zásadnú revíziu administratívnych úkonov pri čerpaní eurofondov, ktorej výsledkom by malo byť odstránenie všetkých zbytočných krokov, bude mať na starosti externá firma. Takýto zámer prezentoval na dnešnej tlačovej besede minister financií Ivan Mikloš. Ako skonštatoval, čo najskôr bude informovať vládu, aby bolo možné vyhlásiť medzinárodnú verejnú súťaž na firmu. Operačné programy Veda a výskum a Informatizácia spoločnosti by sa mali stať pilotnými pri čerpaní eurofondov bez zbytočnej byrokracie.

„Ísť do veľkých projektov je jedinou šancou,“ skonštatoval predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek. Ako pripomenul, v súčasnosti je pomerne veľké percento zazmluvnených projektov, ale problém doteraz spočíval v tom, že z operačného programu Výskum a vývoj bolo vyhlásených 300 pomerne malých výziev. „My chceme dokázať, že absorpčná kapacita slovenskej vedy je veľká a sme schopní to využiť,“ poznamenal s tým, že to pôjde iba cez veľké projekty. „Tým nechcem povedať, že by nemali byť menšie špecifické projekty, ale gro by malo byť v tých veľkých,“ dodal.

O rozhodnutí vlády presunúť z Operačného programu Výskum a vývoj a Operačného programu Vzdelávanie približne 180 miliónov eur na výstavbu diaľnic, ktoré vyvolalo vlnu nevôle u predstaviteľov akademickej obce, na stretnutí nediskutovali a otázka zostáva otvorená.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM