Správy

Veda na Slovensku: Vedci žiadajú v otvorenom liste hĺbkové hodnotenie kvality výskumu

Vedci z platformy Žijem vedu v otvorenom liste, ktorý adresovali ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej (nominantka SNS) a premiérovi SR Robertovi Ficovi (Smer-SD), upozorňujú na zhoršujúci sa stav vedy a výskumu na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Veda na Slovensku: Vedci žiadajú v otvorenom liste hĺbkové hodnotenie kvality výskumu
Zdroj: TASR

Zároveň žiadajú, aby sa na všetkých univerzitách a vedeckých inštitúciách vykonalo hĺbkové hodnotenie kvality výskumu nezávislou, odbornou a zahraničnou komisiou.

Podobné hodnotenie kvality výskumu sa uskutočnilo na Slovenskej akadémii vied v rokoch 2016–2017, pričom by ho podľa vedcov bolo potrebné opakovať každé štyri až päť rokov. V otvorenou liste sa píše, že je potrebné zabezpečiť platy výskumných a pedagogických pracovníkov, aby sa zabránilo odlivu mozgov a prilákali sa na Slovensko aj zahraničné talenty. Požadujú, aby sa navýšilo aj percento HDP, ktoré sa zo štátneho rozpočtu vynakladá na priame financovanie vedy a výskumu.

Vedci žiadajú, aby sa začala realizovať reforma školstva, ktorá je zameraná na zvýšenie kvality vyučovania a absolventov. „Tá by mala zahŕňať podporu vyučovania kritického myslenia na vyšších stupňoch základných škôl a stredných školách, prehodnotenie návratu prijímacích skúšok na vysoké školy a univerzity, financovanie univerzít a vysokých škôl založené na výsledkoch objektívneho hodnotenia kvality a so zníženou mierou závislosti od počtu študentov,“ píše sa v otvorenom liste.

Chcú aj akceptovanie akademických titulov docent a profesor získaných na zahraničných inštitúciách s porovnateľným alebo lepším umiestnením v celosvetových rebríčkoch, ako majú naše najlepšie hodnotené univerzity.

Otvorený list vychádza z výsledkov debát vedcov. Tí sa stretli na konferencii Žijem vedu naživo, ktorá sa konala 22. decembra 2017.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM