Webnoviny - Svet

Vedci údajne spozorovali náznaky tmavej hmoty

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Americkí výskumníci tvrdia, že sa im podarilo objaviť dva signály, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť častíc tmavej hmoty. Štúdia uverejnená v časopise Science však uvádza, že štatistická pravdepodobnosť objavenia tmavej hmoty je 23 percent.

Už od roku 2003 sa v laboratóriu nachádzajúcom hlboko pod zemou uskutočňujú pokusy na objavenie častíc známych ako WIMPS (Weakly Interacting Massive Particles). Vedci sa v súčasnosti pokúšajú vyvinúť experiment, ktorý by bol ešte citlivejší. „Je to veľmi ťažká situácia,“ uviedla vedúca štúdie, profesorka Jodi Cooley zo Southern Methodist University nachádzajúcej sa v americkom meste Dallas. „Cítim, že v niektorých smeroch sme nemali šťastie,“ dodala. „Buď sme mali na pozadí nejaký štatistický výkyv alebo sa mohlo stať, že tieto dve udalosti sú dôkazom tmavej hmoty, nebolo ich však dosť na to, aby nás o tom ubezpečili,“ uzavrela. Experiment nazvaný Cryogenic Dark Matter Search (CDMS), ktorý vytvorili s cieľom objaviť častice tmavej hmoty, je spoločným úsilím niekoľkých amerických univerzít a inštitútov.

O bežnej hmote – plyne, hviezdach, planétach a galaxiách sa predpokladá, že tvorí menej než 5 percent vesmíru. Jeho zvyšok je neviditeľný a vedci sa domnievajú, že 70 percent vytvára tmavá energia a 25 percent tmavá hmota.

Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie