Webnoviny - Svet

Vedenie polície sa zbavuje desiatok vyšetrovateľov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Ľudovít Vanihe BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Úradom boja proti organizovanej kriminalite otriasajú masové personálne výmeny. V Banskej Bystrici sa vedenie polície postupne zbavuje vyše tridsiatich kriminalistov, ktorí sa podieľali na úspešnom vyšetrovaní najzávažnejších mafiánskych prípadov. Ako dnes informuje denník Pravda, ide o ľudí, ktorí spolu s prokuratúrou dostali za mreže napríklad zločincov v kauze kyselinári, vrahov podnikateľa Jána Kubašiaka či nájomného zabijaka podsvetia Alojza Kromku. Rozkazom ministra vnútra Daniela Lipšica boli 9. októbra odvolaní z funkcií: šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred Milan Lučanský aj jeho zástupca Jozef Mičieta.

Spolu s nimi musia elitný policajný útvar do dnešného dňa opustiť všetci riadiaci pracovníci tohto útvaru. Odísť by mali ďalší tridsiati vyšetrovatelia, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v objasňovaní kriminality organizovaného zločinu s vynikajúcimi výsledkami. Vedenie úradu im v pondelok podľa informácií Pravdy oznámilo, nech si hľadajú iné miesta. Dôvody personálnych zmien policajný prezident Jaroslav Spišiak neobjasnil. „Neexistuje právny predpis, ktorý by nám ukladal povinnosť informovať o personálnych zmenách v policajnom zbore,“ odkázal.

V stanovisku, ktoré Spišiak denníku poskytol okrem iného uviedol: „V prípade zverejnenia dôvodov by sa museli dotknúť aj negatívnych stránok osobnosti pracovníkov, ktoré sa u niektorých naplno prejavili tým, že podsúvajú dezinformácie médiám, prezrádzajú štátne tajomstvá a očierňujú súčasné vedenie polície a tým celý policajný zbor.“ Šéfom elitného útvaru Lučanskému a Mičietovi ponúklo vedenie polície podľa zdrojov Pravdy miesta na okresnom riaditeľstve v Žiline. Obaja vyšetrovatelia, ktorí sú v polícii už vyše dvadsať rokov, by tam mohli nastúpiť na miesta určené pre policajných nováčikov zaradených v 4. platovej triede. Ich reakcie sa denníku nepodarilo získať.

V Úrade boja proti organizovanej kriminalite sa už pred časom vymenilo vedenie. Ako Pravda minulý týždeň informovala, z jeho vedenia odišiel Ivan Ševčík, policajt, ktorý sa podieľal na úspešnom vyšetrovaní zločinov Mikuláša Černáka. Jemu vedenie polície ponúklo post na okresnom riaditeľstve v Prievidzi. Ševčík aktuálne odvolanie skúseného tímu špičkových vyšetrovateľov označil za stratu pre kriminalistiku, a naopak, za veľký úspech pre mafiu. Naznačil, že vedenie polície sa teraz môže snažiť o ich kriminalizáciu. „Teraz môžeme čakať na to, že nás začnú kriminalizovať. Oni teraz na to majú sily a prostriedky,“ vyhlásil Ševčík.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM