Zo zahraničia

Veľká KRITIKA Európanom od WHO: Tempo, akým očkujete, je neprijateľne pomalé!

Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa v Európe „rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov“.

Ilustračný obrázok k článku Veľká KRITIKA Európanom od WHO: Tempo, akým očkujete, je neprijateľne pomalé!
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala vo štvrtok Európu za „neprijateľne pomalú“ očkovaciu kampaň a vyjadrila tiež znepokojenie nad nárastom počtu nakazených novým koronavírusom v tomto regióne. Informovala o tom agentúra AFP.

Sme pomalí

„Vakcíny sú našou najlepšou cestou z tejto pandémie… Tempo, ktorým sa očkuje, je však neprijateľne pomalé“ a „predlžuje trvanie pandémie“, uviedol vo vyhlásení riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že epidemiologická situácia v Európe je „znepokojujúcej­šia, ako za ostatných niekoľko mesiacov“.

„Musíme tento proces urýchliť zrýchlením výroby, znížením prekážok pri podávaní vakcín a použitím všetkých dostupných dávok (očkovacích látok), ktoré máme uskladnené,“ pokračoval Kluge.

Situácia sa zhoršuje

Pred piatimi týždňami klesol týždenný prírastok počtu nakazených v Európe pod jeden milión, avšak minulý týždeň došlo k zvýšeniu miery šírenia COVID-19 vo väčšine krajín patriacich do tzv. európskeho regiónu WHO, kde „bolo zaznamenaných 1,6 milióna prípadov“, uviedol Kluge vo vyhlásení. Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa tam podľa neho „rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov“.

„Pravdepodobnosť výskytu nových znepokojivých variantov rastie s rýchlosťou, akou sa vírus rozmnožuje a šíri, takže zamedziť prenosu prostredníctvom základných opatrení pre kontrolu chorôb je kritické,“ uviedla v rovnakom vyhlásení WHO regionálna koordinátorka pre mimoriadne situácie Dorit Nitzanová.

Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM