Správy Zo Slovenska

Veľká prestíž: Banská Štiavnica získala titul Mesto kultúry 2019!

Banská Štiavnica získala so svojím projektom Renovácia identity titul Mesto kultúry 2019. V druhom kole, ktoré sa konalo v stredu (13.6.) v Bratislave, porazilo súperov Nové Zámky a Spišskú Novú Ves.

Ilustračný obrázok k článku Veľká prestíž: Banská Štiavnica získala titul Mesto kultúry 2019!
Zdroj: TASR

Aktivity projektu podporí Fond na podporu umenia (FPU) sumou vo výške takmer 287 000 eur, ale aj samotné mesto sumou 70 000 eur.

Ako prvé mesto na Slovensku

„Teší nás, že získame toto ocenenie ako prvé slovenské mesto, ale zároveň sme si vedomí, že nás čaká veľa výziev a veľa náročnej práce, keďže náš projekt nie je jednoduchý, ale je náročný,“ uviedol v tejto súvislosti vedúci projektového tímu Rastislav Marko.

Víťazný projekt sa zameriava najmä na domácich divákov. „Nebude sa venovať v nejakom väčšom rozsahu populárnym formám a žánrom umenia, skôr budeme riešiť súčasné umenie a nové formy umenia. Tešíme sa na túto výzvu a verím, že sa nám ju podarí zvládnuť,“ podotkol Marko.

Radnica chce zburcovať Štiavničanov

Renovácia identity počíta s 20 menšími projektmi rôznych štruktúr aj rozsahu. Kým niektoré budú trvať dlhšie, iné budú zase jednorazové. „Chceme zburcovať Štiavničanov a urobiť ich aktívnejšími, aby sa viac zaujímali o kultúru, umenie a dianie v meste a regióne,“ dodal Marko.

Mesto kultúry je projektom Fondu na podporu umenia. Jeho cieľom je každoročne podporiť jedno mesto v rámci SR, v ktorom sa bude po celý rok konať súbor umeleckých a kultúrnych aktivít, podujatí a prezentácií.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM