Kultúra

Veľký prehľad filmových noviniek: Skutočné príbehy, komédia a podarený animák

Program slovenských kín spestrilo tento týždeň päť noviniek. Divákov môže osloviť nový film legendárneho hollywoodskeho herca Clinta Eastwooda, ktorý nakrútil aj si zahral vo snímke podľa skutočnej udalosti.

Ilustračný obrázok k článku Veľký prehľad filmových noviniek: Skutočné príbehy, komédia a podarený animák
Zdroj: pixabay

Medzi novinkami figuruje ešte jeden skutočný príbeh, ktorý rozpráva (nielen) o závislosti. V ponuke nechýba animovaný film zo sveta internetu, trpká komédia dánskej hereckej hviezdy a roadmovie oceňovaného režiséra Olma Omerzua.

Beautiful Boy je názov filmového príbehu vychádzajúceho zo skutočných udalostí, ktorý rozpráva o sile rodičovskej lásky i tom, že závislosť si nevyberá. Osemnásťročný Nic má na prvý pohľad všetko – skvelú rodinu, krásu, talent a práve ho prijali na univerzitu. Napriek tomu je v jeho živote trhlina, ktorú vypĺňa drogami. V roku 2005 napísal novinár David Sheff pre New York Times Magazine článok s názvom Môj závislý syn – úprimný, silný príbeh o boji celej rodiny, ktorý trval takmer desať rokov. Neskôr z článku vznikla aj kniha Beautiful Boy. Zároveň však vznikla aj druhá publikácia – Tweak z pera jeho syna Nica Sheffa, ktorý hovoril o boji z drogami zo strany ťažko závislého. Knihy sa stretli s obrovským úspechom, o to viac, že vyšli súčasne. Keď sa k nim dostal producent Jeremy Kleiner z Plan B Entertainment, ukázal ich svojim partnerom – producentom Bradovi Pittovi a Dede Gardnerovej, a navrhol, aby vytvorili film, ktorý by bol kombináciou oboch. Režisérsku stoličku ponúkli flámskemu filmárovi Felixovi van Groeningovi.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Od 10. januára je v kinodistribúcii aj Pašerák, ktorého nakrútil v pozícii herca i režiséra Clint Eastwood. Hlavný hrdina Earl má takmer 90 rokov, neúspešný biznis s predajom kvetov a chladnúce vzťahy v rodine. Keď dostane ponuku robiť šoféra, zdá sa mu ako nenáročná aj vítaná možnosť privyrobiť si. Na začiatku celkom netuší, čomu sa upíše – stáva sa z neho drogový kuriér pre mexický kartel. V novej práci sa mu začne dariť, dokonca až tak, že mu pridelia dozor. Na stopu sa mu však dostáva úrad pre kontrolu obchodu s drogami a Earl musí napraviť svoje chyby skôr, než ho zákon či nemilosrdní zločinci dostanú. Do svojho najnovšieho filmu Eastwood obsadil Bradleyho Coopera, na plátne sa ďalej objavia napríklad Laurence Fishburne, Andy Garcia, Taissa Farmiga, držiteľka Oscara Dianne Wiest či Clintova dcéra Alison Eastwood.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Do novoročnej nádielky patrí aj ‚animák‘ Ralph búra internet. Disneyovka prináša príbeh známeho videoherného hromotĺka Ralpha, ktorý spolu s malou kamarátkou Vanellope musia podstúpiť riskantné dobrodružstvo, aby našli náhradnú časť do Vanellopinej videohry. Opúšťajú bezpečie svojej videoherne a vydávajú sa do rozsiahleho a vzrušujúceho sveta internetu. Cestou stretávajú všemožných obyvateľov siete a putujú jeho zákutiami od veselých otvorených detských hier po temné hlbiny dark webu. Ralph Rozbi-to však nie je ľahká váha a tak svetová sieť môže, ale aj nemusí prežiť Ralphovu zrážku s internetom.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Pod názvom Sviatky pokoja a mieru vstúpila do kín trpká komédia dánskej hereckej hviezdy Papriky Steen o tom, že rodina je najväčšie požehnanie… aj prekliatie. Svoje o tom vie Katrine, ktorá sa vždy desí vianočných sviatkov. Znamenajú pre ňu nielen varenie pre 13 členov rodiny, ale aj vyčerpávajúcu diplomaciu medzi jednotlivými aktérmi. Tohtoročné Vianoce sú však mimoriadne stresujúce, pretože k sviatočnému stolu má zasadnúť aj Katrinina sestra Patricia, ktorá práve vyšla z protialkoholickej liečebne.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

V kinách je aj roadmovie Všetko bude, s ktorým po snímke Rodinný film prichádza Olmo Omerzu. Typický outsider, 14-ročný Mára (Tomáš Mrvík), a jeho kamarát, 12-ročný Heduš (Jan František Uher), podniknú cestu za slobodou. Mára ukradne auto a svojimi kúskami ohromí aj mladú stopárku (Eliška Křenková). Všetci sú na úteku, na dobrodružnej ceste, užívajú si nečakanú slobodu, akú už možno nikdy nezažijú. Až do okamihu, keď Máru chytí polícia. Vypočúvajú ho policajtka (Lenka Vlasáková) s policajtom (Martin Pechlát) a diváci spolu s nimi váhajú, čo je realita a čo chlapčenská fantázia.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie