Webnoviny - Svet

Vengloš ďalej šéfom Aliancie európskych futbalových trénerov

WEBNOVINY.SK

Jozef VenglošFoto: SITASENEC/BRA­TISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Erudovaného slovenského odborníka Jozefa Vengloša opätovne zvolili na nedávnom 31. medzinárodnom sympóziu futbalových koučov vo Varšave za prezidenta Aliancie európskych futbalových trénerov (AEFCA). Opätovné prejavenie dôvery v schopnosti skúseného 74-ročného rodáka z Ružomberka, ktorý stojí na čele tejto európskej inštitúcie futbalových kormidelníkov prakticky od roku 1993, veľmi potešilo. Potvrdil to v rozhovore pre agentúru SITA. „Opätovné zvolenie za prezidenta AEFCA vnímam ako poctu za moju doterajšiu činnosť a ohodnotenie mojej práce, ktorú som pre túto organizáciu odviedol,“ zdôraznil bývalý reprezentačný tréner Československa a Slovenska, Austrálie, Malajzie a Ománu, ktorý patril k zakladateľom niekdajšej Únie európskych futbalových trénerov (UEFT), ktorá v súčasnosti nesie názov Aliancia európskych futbalových trénerov (AEFCA).

„Keď už niekde pôsobíte dlhšie obdobie, tak vás vždy hodnotia najmä podľa kvality práce, ktorú dokážete pre svoju organizáciu urobiť. Moje zvolenie do čela AEFCA je vyjadrením toho, že celé plénum je so mnou zatiaľ spokojné. Ak budem úprimný, tak veľmi spokojné. Za svojho prezidenta ma zvolili s odôvodnením, že cítia dôveru vo vedenie tejto inštitúcie. Som rád, že naše spolunažívanie a spolupráca naďalej spĺňajú vysoké medzinárodné parametre a majú pozitívny vplyv na členské krajiny Asociácie európskych futbalových trénerov,“ spokojne konštatoval dlhoročný šéf európskych futbalových trénerov.

Podľa neho rešpekt koučov z Európy ku kolegom zo Slovenska a predtým aj z Československa má svoje opodstatnenie. „Naša organizácia má zdravého ducha. Je otvorená pre diskusiu, ako aj pre jednotlivé podnety, ktoré by prospeli európskemu i svetovému futbalu,“ pripomenul bývalý tréner mnohých ligových klubov spoločnej federálnej ligy, ktorý má skúsenosti aj s austrálskym, anglickým, škótskym, tureckým, španielskym, portugalským a japonským ligovým futbalom. „Som jeden zo zakladateľov tejto organizácie. Stretávame sa tri – štyri dni najmä po nejakom významnom európskom či svetovom podujatí. Diskutujeme spolu o ďalších cieľoch, o vzdelávaní a o ďalších trendoch ako skvalitniť naše pôsobenie vo futbale na národnej, európskej i svetovej úrovni. Teší ma, že v poslednom období zreteľne vidieť aj ovocie našej práce. Tréneri našej organizácie pracujú aj s mládežníckym futbalom. Teda pôsobia v prostredí, v ktorom vedia oceniť aj kvality dobrého a úspešného trénera,“ pripomenul Jozef Vengloš a pokračoval: „Ako nadnárodná organizácia sme veľmi veľa získali tým, že sme pod patronátom UEFA, ktorá nás plne rešpektuje. Technický riaditeľ UEFA Andy Roxburgh nám pomáha, ako vie. Zároveň máme otvorené dvere aj na FIFA. Naše medzinárodné sympóziá majú svetovú účasť. Vôbec sa nezatvárame pred svetom. Na naše výročné stretnutia chodia ako hostia aj tréneri zo zámoria, z Afriky či Ázie. Každý, kto chce pomôcť pri vývoji trénerskej práce, je medzi nami vítaný,“ vysvetľoval Jozef Vengloš a pokračoval: „Na tomto medzinárodnom fóre sa stretávajú odborníci z celého sveta. Sympózia AEFCA sú v podstate diskusné fóra o férovej spolupráci a vzájomnom ľudskom rešpekte. Vzájomný rešpekt kolegov je dnes mimoriadne dôležitý.“

Dlhoročného prezidenta AEFCA Jozefa Vengloša vo Varšave okrem čerstvého zvolenia na čelo AEFCA veľmi potešila aj prezentácia hlavného trénera A-tímu SR Vladimíra Weissa, ktorý pred 700 kolegami z celého sveta vystúpil s prednáškou na tému „Naša cesta do Afriky.“

„Samozrejme, všetci tréneri, ktorí boli vo Varšave, veľmi dobre poznajú výsledky a výkony jednotlivých mužstiev na MS. V prípade prednášky trénera Weissa ich zaujali tri momenty. Po prvé kvalita prednesu, po druhé, fakt, že kouč našej reprezentácie sa zúčastnil MS aj ako hráč, aj ako tréner. V tejto súvislosti netreba pripomínať, že nie je veľa takýchto osobností v európskom či svetovom futbale. Rovnako dokázali oceniť otvorenosť a úprimnosť jeho slov. Svoju prednášku mal rozčlenenú na dve časti. Vychádzal z praxe. Vedel ukázať postupné cesty, ako sa Slovensko ako pomerne malá krajina dostala na svetový šampionát. Navyše, po prednáške bol otvorený diskusii. Čo vedel, to povedal. Nerobil z toho tajnosti. Podelil sa s našimi skúsenosťami. Jeho vyznanie a opis historického postupu Slovenska na MS 2010 si so záujmom vypočuli odborníci aj z iných konfederácií a aliancií trénerov. Počúvali ho kolegovia z celého sveta, ktorí ocenili nie iba jeho skúsenosť a trénerskú kvalitu, ale najmä jeho bezprostredný prejav,“ povedal Jozef Vengloš na margo Weissovej prezentácie v hlavnom meste Poľska.

„Tieto konferencie sme začali riešiť ešte v Československom futbalovom zväze. Potom neskôr na Slovensku. Podobné stretnutia trénerov majú svoju tradíciu. Každý rok sa na nich stretne veľmi široké spektrum trénerov, ktorí si majú čo povedať. Môžu si vypočuť skúsenosti iných a môžu utužiť svoje vzájomné vzťahy,“ reagoval J. Vengloš na otázku o hlavnom poslaní trénerskej konferencie Slovenského futbalového zväzu.

Podľa J. Vengloša je podobné stretnutie šéfov realizačných tímov z troch najvyšších futbalových súťaží pre vývoj slovenského futbalu veľmi prospešné, lebo táto skupina trénerov vychováva hráčov a reprezentantov SR pre všetky vekové kategórie. „Trénerov ich práca môže tešiť, lebo Slovensko bolo prvýkrát v histórii na MS. O to je toto stretnutie vzácnejšie a krajšie. Preto obyčajný názov trénerská konferencia celkom nevystihuje výnimočnosť udalosti. Podľa mňa by seneckému podujatiu viac prislúchal názov Historická konferencia trénerov Slovenska. To by bol správny termín pre akciu futbalových trénerov z krajiny, ktorá prvýkrát štartovala na svetovom šampionáte. Potešilo ma, že v rámci tohto podujatia sa o svoje skúsenosti z MS 2010 podelili s kolegami tréneri Vladimír Weiss a jeho asistent Michal Hipp, ako aj ďalší členovia realizačného tímu, ktorí sa podieľali na účinkovaní Slovenska na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike,“ zdôraznil Jozef Vengloš.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM