Webnoviny - Svet

Verejný činiteľ nebude chránený pred slovnými útokmi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Verejný činiteľ nebude požívať ochranu pred slovnými atakmi.

„Veľmi ma mrzí, že novela zákona o priestupkoch doteraz obsahovala ustanovenie, ktoré prísnejšie postihovalo verbálne delikty voči verejným činiteľom. Považujem to za znak toho, že niektorí kolegovia na ministerstve doteraz nepochopili, v čom je ich práca. Ich práca nie je v tom, aby sa privilégiá verejných činiteľov prehlbovali, práve naopak,“ zdôraznil minister spravodlivosti Daniel Lipšic.

Sporné ustanovenie bude z návrhu novely zákona o priestupkoch vypustené. Voči zodpovedným pracovníkom, ktorí sú zodpovední za prípravu tohto návrhu, vyvodí personálne konzekvencie. Pôjde o výmenu na riadiacich postoch.

Návrh novely nečítal

„Pokiaľ si moji úradníci nevšimli zmenu aj v názoroch ich vlastného ministra, tak budú niesť zodpovednosť,“ dodal. V slobodnej spoločnosti má podľa neho každý právo povedať to, čo uzná za vhodné. „Môže to byť niečo aj zraňujúce, niekedy aj vulgárne, neteším sa tomu, ale je to tak,“ poznamenal. Ide už o druhý prípad v krátkom čase, keď minister musel zasiahnuť. Pred časom išlo o návrh zákona o štátnom občianstve.

Hlavným cieľom pripravovanej novely je zabezpečiť beztrestnosť oznamovateľa priestupku, aby bolo jednoduchšie odhaľovať korupciu, poznamenal minister. Priznal, že návrh novely nečítal. „Obávam sa, že nie je možné všetky materiály detailne prečítať,“ povedal a dodal, že táto zmena nebola v dôvodovej správe spomenutá.

Na problém novely priestupkového zákona upozornil denník Pravda. Podľa pripravenej novely mala hroziť za urážku či ohováranie verejného činiteľa pokuta až 500 eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM