Webnoviny - Svet

Veriteľ chce vidieť spis správcu SkyEurope

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Advokátska kancelária Bizoň & Partners, s.r.o. Bratislava požiada súd o nahliadnutie do spisu konkurzného správcu skrachovaných aerolínií SkyEurope Airlines, a.s. Advokát Juraj Bizoň to v utorok zdôvodnil pre agentúru SITA tým, že postup zisťovania majetku leteckého dopravcu zostal pred veriteľmi doposiaľ utajený. Preto sa chce advokátska kancelária, ako jeden z tisícok poškodených veriteľov SkyEurope, odvolať proti rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava 1, ktorý zrušil konkurz leteckej spoločnosti pre nedostatok majetku na návrh jej správcu Ľubomíra Bugáňa. Proti rozhodnutiu súdu je možné odvolanie do 15 dní od zverejnenia rozhodnutia v Obchodnom vestníku SR 29. decembra tohto roka.

„Ako poškodený veriteľ sme už dávnejšie vyjadrili znepokojenie nad priebehom konkurzného konania, ktoré podľa nášho názoru nesmerovalo transparentne k zisteniu celého majetku, ktorý zostal po SkyEurope, a tým čo najväčšiemu uspokojeniu pohľadávok štátu, zamestnancov a ostatných veriteľov,“ uviedol ďalej Bizoň. Ešte 15. novembra tohto roka podľa neho správca oznamoval súdu, že úpadca riadne nespolupracuje, nepredložil mu ani zoznam majetku, čo je prvotná informácia smerujúca k zisteniu úplného majetku. Potom nabral priebeh rýchly spád.

Úlohou správcu je prijímať informácie od veriteľov napomáhajúce zisteniu celého majetku úpadcu. „I napriek tomu, že podľa konkurzného zákona je správca povinný každý pracovný deň svoj spis v prípade záujmu predložiť veriteľom k nahliadnutiu, aby bolo možné zistiť ako postupoval a k akým výsledkom sa dopracoval, v tomto prípade túto zákonnú povinnosť porušoval a nahliadnuť do spisu veriteľovi Advokátskej kancelárii Bizoň & Partners odopieral,“ dodal Bizoň. Správca im mal umožniť nahliadnuť do spisu niekedy po 7. januári 2010. Advokát si myslí, že až teraz, keď už súd vo veci rozhodol, dostáva konanie správcu zmysel.

Bizoň tiež uviedol, že správca neuviedol v zozname majetku – aktívach SkyEurope pohľadávku za neodlietané lety. Finančný riaditeľ aerolínií Nick Manoudakis pri policajnom výsluchu povedal, že táto pohľadávka môže byť vo výške 10 mil. eur a je v talianskej spoločnosti Carta Si, ktorá ju ešte asi neposlala do banky Veneto. Polícia podľa Bizoňa vo veci preverovania možného podvodu zatiaľ nerozhodla.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM